Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, wspólnie z Politechniką Warszawską ogłosiła po raz drugi ogólnopolski konkurs branży LPG „Napęd Nowej Ery”. Tegoroczna edycja skierowana jest do naukowców, zajmujących się m.in. nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie zastosowań gazu płynnego.
Jak poinformował w środę Orlen Gaz, celem projektu jest m.in. zachęcenie do poszukiwania nowych rozwiązań dla LPG i promocja zdolnych polskich naukowców.
„W tym roku o tytuł +Odkrycia Napędu Nowej Ery+ rywalizować będą studenci, dyplomanci, doktoranci, członkowie organizacji studenckich oraz kół naukowych, a także pracownicy uczelni i instytutów oraz zespoły projektowe i wynalazcy-naukowcy, których przedmiotem badań jest gaz płynny” – podkreślił Orlen Gaz.
Konkurs wyłoni zwycięzców w trzech podkategoriach: praca magisterska, praca doktorska i projekt naukowo-badawczy lub wynalazek.
„Wspierając zdolnych naukowców w obszarze, który jest nam najbliższy, chcielibyśmy przyczynić się do podnoszenia standardów branży gazu płynnego i rozwiązywania problemów technologicznych rynku LPG” – podkreślił, cytowany w komunikacie Orlen Gaz, prezes spółki Marcin Zawisza.
Według prof. Politechniki Warszawskiej dra hab. inż. Macieja Paczuskiego, „dla utrzymania pozycji europejskiego lidera rynku autogazu i dalszego podnoszenia poziomu branży LPG nieocenione są działania, które inspirują i upowszechniają nowe, innowacyjne rozwiązania techniczne, organizacyjne i marketingowe”.
Zgłoszenia do konkursu „Napęd Nowej Ery” przyjmowane są od 19 czerwca do 11 października poprzez stronę internetową napednowejery.pl. Projekt zakończy się w listopadzie uroczystym ogłoszeniem zwycięzców. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Orlen Gaz podał, że najlepsze prace naukowo-badawcze przyczyniające się do poszerzania wiedzy eksperckiej na temat gazu płynnego zostaną nagrodzone grantami oraz nagrodami rzeczowymi o łącznej wartości 25 tys. zł.
Regulamin konkursu umożliwia wykorzystanie grantów np. na przeprowadzenie badań laboratoryjnych, udział w konferencji naukowej czy wykonanie prototypu. Organizatorzy przewidzieli również wyróżnienia specjalne w postaci praktyk i staży.
Partnerem strategicznym projektu została Politechnika Warszawska, a akcję wspierają także: Polska Organizacja Gazu Płynnego, Instytut Nafty i Gazu, The World LP Gas Association, LPG Exceptional Energy. Patronat medialny objął serwis PAP Nauka w Polsce, Akademickie Radio Kampus oraz portale gazeo.pl i e-petrol.pl.
„Napęd Nowej Ery” to inicjatywa non-profit firmowana przez ekspertów i dziennikarzy branży LPG. W 2012 r. w pierwszej edycji konkursu udział wzięło blisko 90 firm. Każda przedstawiła nowoczesne koncepcje i rozwiązania, dotyczące LPG w jednej z czterech kategorii: Samochód Nowej Ery, Instalacja Nowej Ery, Rozwiązanie Nowej Ery i Stacja Nowej Ery. W kategorii Rozwiązanie Nowej Ery zostały zgłoszone m.in. projekty naukowo-badawcze, wskazujące jak duży potencjał dla rynku mają badania np. nad składem LPG.
Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy kapitałowej PKN Orlen jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego.
Spółka zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Posiada m.in. sześć rozlewni, terminal lądowy w Sokółce oraz terminal morski LPG w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem płynnym i magazynowania dostaw.
PAP - Nauka w Polsce
mb/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.