Komputer rozpozna przedmioty jak dziecko

Naukowcom z Imperial College w Londynie udało się sprawić, by komputer poznawał swoje otocznie w podobny sposób, jak to robią dzieci – informuje "New Scientist". Pozwoli to robotom pewniej poruszać się oraz precyzyjniej wykorzystywać przedmioty.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Renato Salas-Moreno, stworzył oprogramowanie, które pozwala komputerom dokładniej poznawać swoje otoczenie. Przy pomocy kamery i zapamiętanego zbioru obiektów, komputer dopasowuje „widziany” obiekt do wzorca i identyfikuje go. „W podobny sposób dzieci poznają świat dookoła” – wyjaśnia Salas-Moreno.

Technologia ta może znaleźć zastosowanie nie tylko w robotyce, ale także w programach wzmocnionej rzeczywistości i grach komputerowych.

Do tej pory komputery potrafiły wykrywać przeszkody, takie jak krzesła czy stoły, ale wykryte obiekty stanowiły dla nich jedynie „wyboje” na podłodze. Nowe oprogramowanie, nazwane SLAM++ (z angielskiego „simultaneous location and mapping”, czyli jednoczesne wykrywanie i mapowanie) pozwala komputerowi dodatkowo „zorientować się”, że ma do czynienia z konkretnym obiektem, na przykład z krzesłem.

Po identyfikacji przedmiotu komputer może nie tylko uzyskać o nim dokładne informacje, ale również poprawnie go zastosować. Przykładowo, po wykryciu krzesła urządzenie będzie znało jego przybliżoną wagę i materiał, z którego jest zbudowane i będzie mogło je przesunąć lub podnieść. Do rozpoznania obiektu wystarczy jego fragment, urządzenie nie potrzebuje obrazu całego przedmiotu do jego identyfikacji. (PAP)

stm/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera