Napoje nasycone dwutlenkiem węgla są równie szkodliwe dla zębów, jak niektóre narkotyki - wynika z badań naukowców opublikowanych w czasopiśmie "General Dentistry".
Spożywanie dużych ilości napojów gazowanych powoduje erozję zębów, czyli proces utraty twardej tkanki na powierzchni zębów (szkliwa) na skutek działania kwasów, co wywołuje następstwa porównywalne do efektów zażywania metamfetaminy, czy stosowania kokainy w postaci cracku.
Uszkodzenie warstwy ochronnej, jaką jest szkliwo, znacznie zwiększa ryzyko przewrażliwienia zębów, a także powstawania ubytków, przebarwień i pęknięć.
Badacze porównali stan jamy ustnej u osób, które przez długi okres używały wymienionych wyżej narkotyków lub konsumowały około dwóch litrów napojów gazowanych dziennie i zauważyli, że stan uzębienia pogorszył się u nich w podobnym stopniu.
"U każdej osoby wystąpiła erozja zębów na skutek wysokiej zawartości kwasów obecnych w wybranej przez nich używce - metamfetaminie, cracku, czy napoju gazowanym" - komentuje Mohamed A. Bassiouny, główny autor badania.
Naukowcy radzą, aby zamiast napoju nasyconego dwutlenkiem węgla sięgnąć po zwykłą wodę. Natomiast po spożyciu napoju gazowanego należy pamiętać o gumie do żucia, bądź przepłukaniu ust wodą.
"Obie taktyki zwiększają przepływ śliny, która w sposób naturalny pomaga przywrócić odpowiedni poziom kwasowości w ustach" - dodaje Bassiouny. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.