Japonia/ Wkrótce rozpoczną się badania nad lekiem regenerującym zęby

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kioto przeprowadzą pierwsze z udziałem ludzi badanie podawanego dożylnie leku wspomagającego wzrost zębów - informuje wydawana w Tokio gazeta „Asahi Shimbun”. Badanie ma potrwać od września br. do sierpnia 2025.

Oprócz zębów mlecznych i stałych większość ludzi posiada kolejne zawiązki zębów. Jednak w większości przypadków zawiązki te nie rozwijają się i ulegają zanikowi. Eksperymentalny lek (przeciwciało monoklonalne) dezaktywuje białko (USAG-1), które hamuje wzrost zębów. Blokowanie interakcji USAG-1 z innymi białkami pobudza sygnalizację białka morfogenetycznego kości (BMP), co uruchamia wytwarzanie nowej kości.

Wcześniejsze próby przeprowadzone na myszach i fretkach dały pomyślne wyniki – zwierzętom wyrosły nowe zęby. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.

Podawany dożylnie lek ma zostać zastosowany u 30 mężczyzn w wieku od 30 do 64 lat, którym brakuje co najmniej jednego zęba trzonowego. Następnie naukowcy rozszerzą badanie na osoby z częściowym bezzębiem lub osoby, którym brakuje jednego do pięciu zębów stałych.

Jeśli badania dadzą pomyślne rezultaty, lek mógłby trafić na rynek do roku 2030.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera