Imbir może pomóc astmatykom

Ceniony jako przyprawa imbir zawiera substancje mogące pomóc osobom cierpiącym na astmę – informuje serwis „EurekAlert”. Zespół dr Elizabeth Townsend z Columbia University wykazał, że oczyszczone składniki imbiru mogą ułatwiać oddychanie pacjentom cierpiącym na astmę.

Typowym objawem coraz częściej występującej astmy jest skurcz oskrzeli – zbudowanych z chrząstki i mięśni rurek, które doprowadzają powietrze do płuc. Do najczęściej stosowanych leków na astmę należą substancje zwane beta-agonistami. Dzięki nim oskrzela się rozkurczają i można swobodnie oddychać.

Naukowcy z Columbia University, badając reakcje tkanek w laboratorium wykazali, że składniki imbiru (6-gingerol, 8-gingerol oraz 6-shogaol) działają synergistycznie z beta-agonistami takimi jak isoproterenol – czyli wspomagają ich działanie, rozkurczając oskrzela bardziej niż sam typowy lek. Szczególnie skuteczny okazał się 6-shogaol.

Rozkurczowe działanie substancji zawartych w imbirze wydaje się wynikać z ich hamującego wpływu na działanie enzymu fosfodiesterazy 4D (PDE4D). Fosfodiesteraza ta utrudnia rozkurczanie się oskrzeli. Ponadto 6-shogaol i inne badane związki powodują depolimeryzację – rozkład włókien F-aktyny, białka, które bierze udział w skurczu oskrzeli.

Możliwe, że w przyszłości wprowadzone do oskrzeli jako aerozol pochodne imbiru staną się lekiem pomocnym w leczeniu astmy. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Samotność zwiększa ryzyko groźnych chorób

  • Fot. Adobe Stock

    Rybie białko może obudzić geny naprawy serca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera