Nowy rodzaj grafenu może zrewolucjonizować elektronikę

Hiszpańscy naukowcy zdołali nadać właściwości magnetyczne grafenowi – informuje portal EurekAlert. Przełomowe odkrycie, opisane w piśmie Nature Physics, umożliwia rozwój urządzeń elektronicznych opartych na grafenie, co może zrewolucjonizować przemysł elektroniczny.

Grafen to materiał oparty na siatce sześciokątnych atomów węgla, bardzo dobrze przewodzący prąd oraz mający niezwykłe właściwości mechaniczne i optyczne. Naukowcom udało się dodatkowo sprawić, by grafen zachowywał się jak magnes.

„Pomimo wszelkich dotychczasowych starań naukowców z całego świata, do tej pory nie można było uzyskać grafenu o właściwościach magnetycznych potrzebnego do spintroniki – podkreślił profesor Rodolfo Miranda. – Wyniki tych badań otwierają do tego drogę”.

Spintronika, odmiana elektroniki, wykorzystuje obok ładunku elektrycznego także spin elektronu. Dzięki temu zarówno prędkość przetwarzania jak i ilość danych możliwych do przechowywania wzrasta w porównaniu do tradycyjnych urządzeń elektronicznych. Spintronika może być wykorzystana w takich dziedzinach jak telekomunikacja, przetwarzanie danych czy biomedycyna. (PAP)

stm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera