Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje to hasło tegorocznego Forum Innowacji, które we wtorek rozpocznie się w Rzeszowie. Spotkanie, które powiązane jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, potrwa do środy.
IV edycja Forum odbywać się będzie w obiektach Politechniki Rzeszowskiej. Przewodnim motywem imprezy będzie przemysł i technologia kosmiczna. Jest to nawiązanie do przystąpienia Polski w ub.r. do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu placówki naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa mają szansę uczestniczyć w europejskich programach i projektach kosmicznych.
Gościem specjalnym tegorocznego Forum Innowacji będzie amerykański astronauta polskiego pochodzenia dr Scott E. Parażyński. Poprowadzi on jeden z paneli dyskusyjnych – poświęcony mało znanej dziedzinie, jaką jest medycyna kosmiczna.
Rzeszowskie Forum będzie także okazją do analizy rynku lotniczego i kosmicznego w Polsce, a także do oceny, jakie technologie innowacyjne pojawiły się w tym obszarze w ostatnich latach. Uczestnicy zastanowią się również, jak kształtuje się współpraca pomiędzy nauką a biznesem.
Tak jak w poprzednich edycjach imprezy przed budynkiem Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będzie Miasteczko Innowacji. To miejsce, w którym wyższe uczelnie, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa z branży lotniczej i kosmonautycznej zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia.
Jedno ze stoisk w miasteczku zorganizuje firma energetyczna PGE Obrót. Pokazane na nim będzie m.in. jak powstaje energia i jakie ma właściwości. Firma zaprezentuje również samochód DeLorean, będący wierną repliką wehikułu z filmu „Powrót do przyszłości”.
W trzech dotychczasowych edycjach Forum wzięło udział prawie tysiąc uczestników. Poruszano tematy związane m.in. z energetyką, komunikacją, motoryzacją, robotyką, teleinformatyką, medycyną, nanotechnologiami i funkcjonowaniem klastrów.
Współorganizatorami rzeszowskiej imprezy są m.in.: miasto Rzeszów, Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich, która organizuje Forum w Krynicy, oraz samorząd województwa podkarpackiego. Forum Ekonomiczne w Krynicy to największe tego typu spotkanie w naszej części Europy.
PAP - Nauka w Polsce
huk/ mki/ jbr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.