Większość rodziców rozprasza się za kierownicą

90 proc. rodziców przyznało, że podczas wożenia swoich dzieci samochodem wykonuje jednocześnie różne inne czynności, m.in. rozmawia przez telefon, pisze SMS-y i zmienia płyty - dowodzą badania przeprowadzone w University of Michigan.

Rodzice-kierowcy rozpraszają się też w inny sposób - ok. 70 proc. deklaruje, że wykonuje czynności związane z dzieckiem, jak karmienie czy podnoszenie upuszczonej zabawki. Również 70 proc. przyznaje, że w samochodzie dba o siebie, np. je czy wykonuje zabiegi pielęgnacyjne.

Co więcej, wielozadaniowość jest częstsza wśród rodziców, którzy doświadczyli w życiu wypadku samochodowego w porównaniu z tymi, którzy nigdy go nie mieli.

"Wiele uwagi poświęca się nastoletnim kierowcom, którzy się rozpraszają. Tymczasem nasze wyniki wskazują, że to uwaga rodziców jest często odciągana od drogi" - napisała w oświadczeniu badaczka dr Michelle Macy.

Przepytano ponad 600 rodziców, których dzieci w wieku 1-12 lat trafiły do dwóch izb przyjęć z różnych powodów.

Prawie połowa rodziców zadeklarowała, że podczas jazdy stara się znaleźć drogę, korzystając z mapy czy urządzenia GPS. Pisanie SMS-ów było najrzadszym czynnikiem rozpraszającym - w ciągu ostatniego miesiąca robiło to podczas wożenia dzieci niewiele ponad 10 proc. rodziców.

Rodzice byli też pytani o typ zabezpieczeń, jaki stosują podczas przewożenia swoich dzieci, a badacze oceniali, czy był on wykorzystywany w odpowiedni sposób (np. czy rodzice zapinali pasami bezpieczeństwa dzieci w wieku 8-12 lat). Badani, którzy nie wykorzystywali właściwych środków bezpieczeństwa, częściej niż inni deklarowali, że za kółkiem wykonują czynności niezwiązane z prowadzeniem samochodu.

"Nasze badania identyfikują niektóre ważne obszary wymagające poprawy bezpieczeństwa dziecięcych pasażerów" - podkreśliła Macy.

Wyniki zaprezentowano w tym tygodniu podczas dorocznego spotkania Pediatric Academic Societies w Waszyngtonie. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera