Nadmiar alkoholu i nadwaga – śmiertelnie groźne dla kobiecej wątroby

Nadmierne spożycie alkoholu razem z nadwagą znacznie zwiększają u kobiet ryzyko przewlekłej choroby wątroby, która może skrócić życie – wynika z brytyjskich badań, którymi objęto blisko 108 tys. pań.

Nadmierne spożycie alkoholu oraz otyłość są zaliczane do głównych czynników ryzyka przewlekłej choroby wątroby. Mogą one przyczyniać się do rozwoju stłuszczenia wątroby, które może doprowadzić do zapalenia tego narządu, a w konsekwencji do jego włóknienia i marskości.

„Kobiety są szczególnie zagrożone przewlekłą chorobą wątroby, gdyż mają dwukrotnie wyższe ryzyko uszkodzenia tego narządu w związku ze spożyciem alkoholu, a mniejsze dawki napojów alkoholowych w krótszym czasie prowadzą u nich do poważniejszych postaci schorzenia” - komentuje dr Daniele Prati członek naukowego komitetu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą (EASL).

Aby sprawdzić jak alkohol łącznie z nadwagą wpływają na występowanie przewlekłej choroby wątroby u kobiet i na związaną z nią śmiertelność naukowcy z University College w Londynie oraz University of Southampton przeanalizowali dane zebrane od blisko 108 tys. Brytyjek w wieku 50-75 lat. Były to uczestniczki badań przesiewowych w kierunku raka jajnika. Panie udzielały informacji na temat masy ciała i wzrostu (które posłużyły do wyliczenia wskaźnika masy ciała BMI) oraz na temat spożycia alkoholu.

Okazało się, że sama nadwaga, którą stwierdza się przy BMI równym lub wyższym 25 kg/m2, nie zwiększała istotnie ryzyka marskości wątroby czy zgonu z jej powodu. U pań bez nadwagi, ale nadużywających alkoholu (ponad 15 napojów alkoholowych, jak np. kieliszek wina czy małe piwo, tygodniowo) ryzyko to było wyższe, ale istotny statystycznie wzrost ryzyka - aż siedmiokrotny - stwierdzono tylko w przypadku kobiet, u których występowały obydwa te czynniki ryzyka.

O tym, że nadmierne spożycie alkoholu oraz nadwaga i związane z nią zaburzenia metaboliczne (jak cukrzyca typu 2) są szczególnie groźną kombinacją dla wątroby świadczą też nowe badania francuskich naukowców ze Szpitala Pitie Salpetriere w Paryżu.

Przeprowadzono je w grupie 100 pacjentów, którzy mieli przeszczep wątroby z powodu krańcowej postaci choroby alkoholowej wątroby, w tym marskości czy raka wątrobowokomórkowego.

Okazało się, że pacjenci cierpiący na raka częściej mieli nadwagę niż osoby, u których się on nie rozwinął – odpowiednio 54 proc. i 14 proc. Aż 43 proc. z nich cierpiała też na cukrzycę typu 2, podczas gdy w grupie bez nowotworu odsetek ten wyniósł 22 proc.

Wyniki brytyjskich i francuskich badań zostały zaprezentowane podczas 48. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą, które w dniach 24-28 kwietnia odbywało się w Amsterdamie. (PAP)

jjj/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera