W Skandynawii już 5 tys. lat temu stosowano nawozy

W Skandynawii 5 tys. lat temu stosowano nawożenie upraw – informuje serwis prasowy Uniwersytetu w Goeteborgu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu w Szwecji od lat badają ślady kultury sprzed pięciu tys. lat niedaleko miasta Falkoping. Badacze próbują poznać różne aspekty życia ludzi owych czasów, m.in. ich dietę. Udało się to na podstawie analizy ziaren zbóż i nasion innych roślin oraz kości zwierząt, które szwedzcy archeolodzy skrzętnie zgromadzili.

W badaniach pomocne są analizy izotopów – dzięki którym naukowcy potrafią powiedzieć, gdzie dane zwierzę dorastało. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski na temat ówczesnej cyrkulacji towarów.

W wyniku takich badań okazało się, że ta społeczność najprawdopodobniej stosowała pod swe uprawy nawozy – uważają Tony Axelsson i Karl-Goran Sjogren.

W ziarnach jęczmienia i pszenicy bowiem odkryto podwyższony poziom azotu 15 (N15). Zdaniem naukowców może to świadczyć o tym, że do uprawy tych zbóż stosowano jakieś nawozy zawierające azot. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przemyśl, 14.09.2015. Konopie indyjskie w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

    Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera