Dwa nowe gatunki jaszczurek odkryto w peruwiańskiej dżungli. Samce tych gatunków są fantastycznie barwne i posiadają charakterystyczny, zielony wzór, wyróżniający je na brązowym albo czarnym podłożu. Opisano je w "Zookeys".
Oba gatunki naukowcy znaleźli w Parku Narodowym Cordillera Azul, trzecim co do wielkości takim parku w Peru, który chroni największy związany z górami las deszczowy tego kraju. Są to jednocześnie jedne z ostatnich, niezbadanych lasów w Peru. Ich fragmenty słyną z bogactwa gatunków i różnorodności płazów i gadów.
Nowe gatunki jaszczurek nazwano Enyalioides azulae (od nazwy parku, w którym żyją) i Enyalioides binzayedi - od nazwiska sponsora ekspedycji, szejka Muhammada ibn Zaid an-Nahajana – księcia i następcy tronu emira Abu Zabi i twórcy Mohamed bin Zayed Species Conservation Fund (MBZSCF).
"Dzięki tym odkryciom Peru staje się krajem, w którym można spotkać największa różnorodność jaszczurek Enyalioides. Park Narodowy Cordillera Azul to prawdziwy skarb Peru i trzeba go traktować jako cenne dla przyszłości źródło do badań różnorodności biologicznej i jej ochrony" - podkreśla główny autor badania, dr Pablo Venegas z Centro de ornitologia y Biodiversidad (CORBIDI) w Limie.
Naukowcy podejrzewają, że oba gatunki żyją na tym samym terytorium, a zasięgi ich występowania niemal się od siebie nie różnią. Fakt ewolucji odrębnych gatunków o tak podobnych wymaganiach jest dla ekspertów - jak przyznają - szalenie intrygujący.
Dzięki badaniom jaszczurek z rodzaju Enyalioides, prowadzonym w ciągu ostatnich pięciu lat, liczba ich znanych gatunków wzrosła z trzech do dziesięciu. Nowych reprezentantów tej grupy odkrywano w trakcie ekspedycji na andyjskie zbocza na terenie Peru i Ekwadoru. (PAP)
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.