Poziom lęku regulowany w hipokampie

Stymulacja części zakrętu zębatego, wchodzącego w skład formacji hipokampa, może pomóc zredukować lęk, nie upośledzając jednocześnie na zdolność uczenia się - wynika z badań prowadzonych na myszach i opublikowanych w piśmie "Neuron".

Zakręt zębaty odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się. Wcześniejsze badania sugerowały, że może on wpływać także na odczuwanie lęku. Dotychczas nie udało się jednak ustalić, w jaki sposób - mówi dr Rene Hen z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku (USA).

Okazuje się, że poszczególne części zakrętu zębatego mają nieco inne funkcje; część górna odpowiada za uczenie się, a dolna za poziom lęku - dodaje kierujący badaniami dr Mazen A. Kheirbek.

Naukowcy badali zakręt zębaty wykorzystując metodę optogenetyczną - do neuronów w mózgach myszy wszczepiono światłoczułe białka - opsyny. Zmodyfikowane genetycznie neurony można selektywnie aktywować lub wyciszyć za pomocą światła. Dzięki temu udało się zbadać funkcje komórek w czasie rzeczywistym.

Po serii eksperymentów naukowcy ustalili, że zwiększona aktywność górnej części zakrętu zębatego spowodowała u myszy większą chęć eksplorowania nowych zakamarków labiryntu, ale jednocześnie zakłóciła ich zdolność uczenia się. Skutkiem zwiększenia aktywności dolnej części zakrętu było z kolei zmniejszenie poziomu lęku bez wpływu na proces uczenia się. Gdy neurony nie były stymulowane, poziom lęku u zwierząt powracał do poprzedniego stanu.

Badacze liczą na to, że informacje te pozwolą opracować skuteczniejsze metody leczenia osób z zaburzeniami lękowymi, takich jak zespół lęku napadowego czy zespół stresu pourazowego.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera