Obserwatorium astronomiczne z epoki brązu w Macedonii będzie otwarte dla zwiedzających

Archeolodzy poinformowali o bliskim zakończeniu prac konserwacyjnych na stanowisku w Republice Macedonii i udostępnieniu go zwiedzającym – podaje serwis internetowy Stone Pages.

Jak napisano w komunikacie Muzeum Narodowego w Kumanowie, archeolodzy prowadzący prace badawcze w obserwatorium astronomicznym z epoki brązu w Kokino weszli w ostatni etap prac i jeszcze w tym roku zakończą badania.

Obserwatorium pochodzące z ok. 1800 r. p.n.e. zostało odkryte w 2001 r. przez archeologa Jovicę Stankowskiego na górze Taticew Kamen koło wioski Kokino, ok. 30 km na północny wschód od Kumanowa, i od tego czasu było miejscem badań i prac konserwacyjnych prowadzonych przez naukowców.

Stanowisko Kokino zajmuje szczyt góry o wysokości 1013 m n.p.m., ma ok. 100 metrów długości, 50 metrów szerokości i składa się z dwóch platform położonych na różnych wysokościach.

Według naukowców w miejscu tym przed tysiącami lat prowadzono obserwacje ciał niebieskich, było ono prawdopodobnie także miejscem o charakterze rytualnym.

Wśród ważnych znalezisk na stanowisku znajdują się kamienne znaczniki pozycji Słońca i Księżyca, w tym miejsca wschodu Słońca podczas przesilenia letniego, przesilenia zimowego oraz równonocy wiosennej/równonocy jesiennej.

Podczas wykopalisk na górnej platformie archeolodzy odkryli wyroby ceramiczne, zwierzęce kości, ciężarki o piramidalnym kształcie oraz fragmenty kamieni ściernych.

Jak poinformował Stankowski, po zakończeniu prac na górnej platformie obserwatorium, stanowisko zostanie udostępnione zwiedzającym. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Ostatni widok sondy Hera, źródło: SpaceX, sttrona ESA

    CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu nowych leków na otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera