Walentynkowa róża z kosmosu

Amerykańscy astronomowie sfotografowali mgławicę, której kształt przypomina kwiat róży. Zdjęcie zostało publikowane przez National Optical Astronomy Observatory (NOAO).

Mgławice potrafią przybierać różne kształty, które czasem przypominają pewne zwierzęta lub rośliny. Do najsłynniejszych należą mgławice Koński Łeb, Krab, Orzeł, czy Trójlistna Koniczyna. Okazuje się, że w kosmosie można dostrzec też obiekt walentynkowy - mgławicę planetarną o nazwie Sh2-174.

Powstała ona, gdy pod koniec swojej ewolucji gwiazda utraciła zewnętrzne warstwy. Jądro gwiazdy natomiast stało się białym karłem. Zwykle biały karzeł znajduje się blisko środka mgławicy, ale w tym przypadku jego pozycja jest nietypowa – świeci jako bardzo niebieska gwiazda w centrum niebieskiego gazu.

Mgławica widoczna jest na niebie w gwiazdozbiorze Cefeusza. Dostrzec można ją za pomocą teleskopu. Znajduje się w odległości 980 lat świetlnych od Ziemi. Jej oznaczenie Sh2-174 pochodzi z katalogu Sharplessa, obejmującego różne mgławice, utworzonego w połowie ubiegłego wieku przez Stewarta Sharplessa.

Zdjęcie zostało opracowane przez Travisa Rectora (University of Alaska Anchorage) na podstawie obserwacji wykonanych w różnych filtrach, którym przypisano odpowiednie kolory: filtrowi B – niebieski, filtrowi I – pomarańczowy, filtrowi H-alfa – czerwony oraz filtrowi odpowiadającemu tlenowi (OIII) – niebieski. Obserwacje zostały przeprowadzone za pomocą szerokokątnej kamery pracującej na 4-metrowym teleskopie w Kitt Peak National Observatory. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera