Odkopany na parkingu w Anglii szkielet należał do króla Ryszarda III

Naukowcy z uniwersytetu w Leicester w Anglii na podstawie badań DNA i datowania radiowęglowego potwierdzili, że szkielet odkopany w ub.r. na parkingu w tym mieście to szczątki króla Ryszarda III (1452-85), ostatniego z dynastii Plantagenetów.

"Ponad wszelką wątpliwość ustaliliśmy, że jest to Ryszard III. To historyczny dzień dla Leicester" – powiedział na konferencji prasowej główny archeolog Richard Taylor.

Potwierdzono zarazem, że szczątki zostaną złożone w nowym miejscu wiecznego spoczynku w katedrze w Leicester. Burmistrz Peter Soulsby wykluczył pochówek króla w innym miejscu.

Na szczątki natrafiono podczas wykopalisk na terenie dawnego opactwa franciszkanów, pod miejskim parkingiem. Kiedy Henryk VIII Tudor rozwiązał klasztory i w 1538 roku wygnano zakonników z Leicester, nikt nie zgłosił się po szczątki Ryszarda III, jak bywało w przypadku rodzin arystokratycznych w czasach kasaty. Klasztor został zburzony, a teren nabyła rodzina Herricków, która zbudowała tam dom i założyła ogród. W XVII wieku ojciec słynnego angielskiego architekta Christophera Wrena widział tam "kamienny filar z inskrypcją +Tu spoczywa ciało Ryszarda III, niegdyś króla Anglii+".

Porównawczego materiału DNA dostarczył 55-letni stolarz Michael Ibsen, bezpośrednio wywodzący się od potomków siostry Ryszarda III Anny.

Mający opinię tyrana Ryszard III po niespełna dwóch latach panowania zginął w bitwie pod Bosworth - jednej z najważniejszych w historii Anglii. Jego śmierć kończyła trwającą 30 lat wojnę Dwóch Róż (1455–85) między dwiema gałęziami Plantagenetów - Yorków (z czerwoną różą w herbie) i Lancasterów (z białą różą) - i torowała drogę nowej dynastii Tudorów zapoczątkowanej przez Henryka VII.

Oględziny szkieletu wykryły na nim 10 różnych obrażeń, z czego osiem to obrażenia czaszki. Między dwoma kręgami znaleziono grot strzały. Z badań metodą rozpadu węgla wynika, że grot pochodzi z okresu 1455-1540 i że raniony nim mężczyzna miał około 30 lat. W chwili śmierci Ryszard III miał 32 lata.

Budowa kości wskazuje, że mężczyzna miał niesymetryczne ramiona wskutek zaawansowanego skrzywienia bocznego kręgosłupa, choć nie oznacza, by był garbusem, jak opisał go William Szekspir w głośnym dramacie "Ryszard III", przypisując mu zamiar ucieczki z pola bitwy i słowa: "Konia! Konia! Królestwo za konia!".

Jeszcze przed potwierdzeniem autentyczności szczątków archeolodzy ogłosili, że nieprawidłowości budowy kręgosłupa i wklęśnięcie w czaszce sugerują podobieństwa do opisu wyglądu monarchy w zapiskach historycznych. Podano też, że obrażenia kręgosłupa wskazują, że mężczyzna mógł zginąć od ran zadanych mu w bitwie.

Nakładem 850 tys. funtów władze miejskie kupiły znajdujący się w pobliżu parkingu budynek dawnej szkoły i chcą stworzyć tam ośrodek informacji turystycznej poświęcony ostatniemu Plantagenetowi. (PAP)

asw/ klm/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera