Ponad 80 tys. osób odwiedziło dotąd Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. Ten jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju - wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego - otwarto pod koniec września ubiegłego roku.
Do liczącego ok. 800 tys. książek księgozbioru dostęp mają wszyscy czytelnicy. Biblioteka wymaga tylko rejestracji od osób, które wypożyczają książki do domu. "Od dnia otwarcia odwiedziło nas ponad 80 tys. osób; 31 tys. z nich wypożyczyło ok. 60 tys. książek" - poinformowała PAP rzeczniczka Centrum Jadwiga Witek.
Książki znajdują się na trzech poziomach, na półkach o łącznej długości 54 km. Wszystkie zostały wyposażone w chipy elektroniczne, a ok. 340 tys. z nich w dodatkowe zabezpieczenia, aby można było z nich korzystać bez udziału bibliotekarza - wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć.
W gmachu są także czytelnia prasy bieżącej, pracownia zbiorów specjalnych, mediateka. Czytelnicy mogą korzystać z ok. 300 stanowisk komputerowych, kabin do pracy indywidualnej.
Obiekt otwarto dla czytelników pod koniec września ubiegłego roku. Na inwestycję wydano ok. 79,5 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansowały również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PAP - Nauka w Polsce
ktp/ ls/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.