Lekarz i pacjent - badania nad komunikacją w ochronie zdrowia

Obserwowanie rozmów lekarza z pacjentem w szpitalu i w przychodni przyszpitalnej zakłada projekt badawczy "Komunikacja w ochronie zdrowia. Relacje lekarza z pacjentem i ich uwarunkowania". Badania są realizowane w Katowicach; potrwają 3 lata.

Projekt realizują wspólnie Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

"Fakotrabekulektomia, tracheotomia, uwulopalatofaryngoplastyka. Gdy przeciętny pacjent słyszy takie nazwy, zastanawia się zapewne, którędy jak najszybciej uciec ze szpitala. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy, że lekarz cierpliwie i rzeczowo wyjaśni, o co chodzi. To wszystko wydaje się bardzo proste, ale tylko w teorii" - mówią eksperci z Uniwersytetu Śląskiego.

W trakcie trzyletnich badań przeprowadzone zostaną m.in. ankiety wśród lekarzy i pacjentów, badacze będą obserwować, jak przebiegają rozmowy lekarzy z pacjentami np. podczas wizyt przy łóżku pacjenta w szpitalu i spotkań z pacjentem w przychodni przyszpitalnej. "Będziemy również uczestniczyć w odprawach lekarzy, a także przysłuchiwać się, jak komunikują się między sobą" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prof. Jadwiga Stawnicka z Uniwersytetu Śląskiego.

Celem tych obserwacji będzie m.in. zbadanie sposobu komunikowania się pomiędzy lekarzem a pacjentem. "Chodzi też o to, aby wykazać pewne błędy, bariery komunikacyjne" - dodała Stawnicka.

Dr hab. nauk medycznych Ewa Mrukwa-Kominek, p.o. obowiązki dyrektora ds. lecznictwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5, uważa, że takie badania są potrzebne. "Taka ocena sposobu komunikacji jest cenna, żeby również lekarzom uświadomić, co można poprawić i co powinno się zmienić w tej komunikacji, żeby było lepiej; lepiej dla nas, lepiej dla pacjenta" - mówiła.

Efektem tych badań ma być publikacja poświęcona sposobom komunikowania się lekarza z pacjentem.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera