Przywódcą można się urodzić

Skłonność do zachowań przywódczych jest dziedziczona po rodzicach - wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Leadership Quarterly".

Badacze z University College London (Anglia) we współpracy z naukowcami z Harvard University, New York University oraz University of California (USA) udowodnili, że w stwierdzeniu "urodzony przywódca" kryje się naukowa prawda, gdyż umiejętności kierownicze są w jednej czwartej dziedziczone po przodkach.

Naukowcy przeanalizowali informacje dotyczące czterech tysięcy osób i zauważyli, iż wielu spośród badanych, którzy zajmują nadzorcze stanowiska w pracy (co w niniejszym badaniu oznaczało posiadanie umiejętności przywódczych) posiada wspólny genotyp rs4950.

"Zidentyfikowaliśmy genotyp, zwany rs4950, który wydaje się być powiązany z przekazywaniem zdolności przywódczych następnym pokoleniom. Dotychczasowa wiedza o przywództwie jako umiejętności wciąż pozostaje w dużej części prawdziwa, jednak wykazaliśmy, że jest to też po części cecha genetyczna" - komentuje dr Jan-Emmanuel De Neve z UCL.

Teraz naukowcy chcą określić, jakie okoliczności muszą zaistnieć w życiu posiadaczy genotypu rs4950, aby skłonności przywódcze mogły się ujawnić. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Polityka klimatyczna prowokuje powstawanie grup sprzeciwu

  • Adobe Stock

    Czarni imigranci przyciągają białych do czarnych dzielnic - zaobserwowali naukowcy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera