Bioszczepionka z bakterii oczyści glebę ze związków ropopochodnych

Przygotowanie bioszczepionki z bakterii, które potrafią oczyszczać glebę, rozkładając węglowodory i produkując związki powierzchniowo czynne - to cel projektu realizowanego przez Uniwersytet Śląski na terenach w pobliżu rafinerii w Czechowicach – Dziedzicach.

Oczyszczanie gleb zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi to jedno z najtrudniejszych dla biologów zagadnień. Związki te są toksyczne, trudno się rozkładają, a ponadto bardzo trudno rozpuszczają się w wodzie.

Jak podkreśliła autorka projektu Magdalena Pacwa - Płociniczak z Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, problem jest szczególnie dotkliwy na zdegradowanych terenach wokół rafinerii Czechowice – Dziedzice. W 1971 r. wybuchł tam gigantyczny pożar, jego skutki są w środowisku odczuwalne do dziś – dotychczas nie uporano się ze wszystkimi odpadami, które cały czas zanieczyszczają glebę.

„Jeśli projekt się powiedzie, takie tereny można będzie zazielenić, wykorzystać do rekreacji” – powiedziała Magdalena Pacwa – Płociniczak.

Projekt zakłada wyizolowanie z zanieczyszczonej gleby żyjących tam mikroorganizmów, sprawdzenie, czy potrafią rozkładać węglowodory oraz czy tworzą sprzyjające ich rozpuszczaniu substancje powierzchniowo czynne, tzw. biosurfaktanty. Następnie odpowiednia ilość tych bakterii, namnożonych w warunkach laboratoryjnych, ma być wprowadzona do gleby. Kolejny etap to ocena ich skuteczności w oczyszczaniu gleby oraz monitorowanie, za pomocą metod molekularnych i biochemicznych, ich wpływu na bakterie naturalnie zasiedlające glebę.

„Główna trudność polega na tym, że bakterie świetnie wywiązujące się z takiego zadania w warunkach laboratoryjnych, w glebie nieraz zawodzą. Przypuszczamy, że powodem jest nasza – naukowców – niewiedza o interakcjach zachodzących w glebie. Ich uchwycenie jest jednym z celów tego zadania” – zaznaczyła Pacwa – Płociniczak.

Efektem projektu, realizowanego od 2012 do 2015 r. dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki, ma być utworzenie złożonej ze szczepów bakterii bioszczepionki, która będzie oczyszczać gleby dotąd całkowicie bezużyteczne z powodu poważnego zanieczyszczenia.

Jak zaznaczyła mikrobiolog, w procesie oczyszczania ziemi zanieczyszczonej przez związki ropopochodne biorą też udział rośliny, związane z ich korzeniami bakterie ryzosferowe oraz zasiedlające wnętrze tkanek roślinnych bakterie endofityczne. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego badają również te zależności.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera