Analiza DNA pomoże leczyć astmę

Analiza śliny może pomóc zidentyfikować dzieci cierpiące na astmę, które przyjmują nieodpowiednie leki - informują naukowcy na łamach pisma "Clinical Science".

Jedno na siedmioro dzieci z astmą oskrzelową nie reaguje odpowiednio na salmeterol, popularny lek wziewny przepisywany dziesiątkom tysięcy młodych pacjentów w Wielkiej Brytanii. Przyczyna kryje się w kodzie genetycznym.

Salmeterol jest aminą syntetyczną pobudzającą wybiórczo i długotrwale receptory beta-2 w drogach oddechowych. U niektórych osób występuje jednak mutacja genetyczna zmieniająca nieco kształt tych receptorów, przez co lek ma trudności z ich rozpoznaniem - wyjaśniają badacze z Brighton and Sussex Medical School i szkockiego Uniwersytetu Dundee.

Analiza 62 dzieci wykazała, że przypadki te mogą być wcześnie zidentyfikowane na podstawie testu DNA zawartego w ślinie, co pozwoli zastosować skuteczny środek. Połowie dzieci z mutacją podawano salmeterol, a pozostałym alternatywny lek montelukast. Okazało się, że w większości przypadków salmeterol był całkowicie nieskuteczny lub miał bardzo słabe działanie, podczas gdy objawy ulegały złagodzeniu po zastosowaniu montelukastu.

Jak zauważa autor badań prof. Somnath Mukhopadhyay, liczba dzieci posiadających mutację i przyjmujących lek, który im nie pomaga, w Wielkiej Brytanii może wynosić około 15 tys. Test kosztowałby około 15 funtów i stanowiłby kolejny krok na drodze do upowszechnienia leczenia "skrojonego na miarę".(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera