01.12.2020
PL EN
24.12.2012 aktualizacja 24.12.2012

Ptaki oszukują obce samice za pomocą śpiewu

Śpiew samców zeberek prążkogardłych może zwieść nowopoznane samice, ale stałe partnerki potrafią wykryć podstęp - informują badacze z Wielkiej Brytanii i Francji na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Wykonywanie piosenek to wyczerpujące zajęcie dla ptaków, dlatego stanowi ono niezawodną metodę demonstrowania przez samca dobrej kondycji fizycznej, stanowiącej wabik dla potencjalnych partnerek seksualnych.

Naukowcy z University of Exeter (Wielka Brytania) oraz Université de Bourgogne (Francja) odkryli, że samce zeberek prążkogardłych, które nie odznaczają się zadowalającym stanem zdrowia, w obecności obcych samic śpiewają w taki sposób, aby zmylić je i wydać się im bardziej atrakcyjnymi kandydatami.

Jednak zeberki prążkogardłe nawet nie próbują udawać przy samicach, które je dobrze znają, bo wiedzą, że potrafią one się zorientować, że pieśń nie jest szczera i na jej podstawie ocenić rzeczywistą kondycję fizyczną samca.

"Każdy mężczyzna chce przedstawić się w dobrym świetle, kiedy spotyka atrakcyjną kobietę i nasze badanie pokazało, że ptaki nie są inne. Jednakże jak w przypadku wielu ludzi, wygląda na to, że samce zeberek prążkogardłych nawet nie próbują zwodzić znajomych samic" - komentuje dr Sasha Dall. (PAP)

ooo/

Copyright © Fundacja PAP 2020