Uczelnie i instytucje

Przygarnij cudzoziemca na święta - zachęca SGH

Wielu uczących się w Warszawie studentów z odległej Nowej Zelandii, Kambodży czy Wietnamu nie wróci na święta do rodzinnych domów. Zamiast spędzać je samotnie w akademikach mogą skorzystać z gościnności studentów Szkoły Głównej Handlowej, którzy chcą zaprosić ich siebie.

Studenci SGH w ramach akcji Share Your Christmas stworzyli specjalną platformę internetową, z której może skorzystać każdy, kto chciałby gościć u siebie studenta z innego kraju. Internetowy serwis połączy w pary studentów-gości i studentów-gospodarzy.

"W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studiuje ok. 750 obcokrajowców. W domach studenta mieszka 351, inni wynajmują mieszkania" – informuje rzecznik uczelni Marcin Poznań.

W akademikach SGH mieszkają studenci m.in. z Nowej Zelandii, Tajwanu, Wietnamu, Rosji, Turkmenistanu, Mongolii i Kambodży. "Wielu nie zobaczy się ze swoimi rodzinami - chyba że przez skype\'a - a święta spędzają najczęściej w akademiku" – dodaje rzecznik SGH.

Ochotnicy, którzy chcą zaprosić studenta do swojego domu na święta mogą się zarejestrować. Z kolei student z zagranicy, który nie chce spędzać świąt sam, może z takiego zaproszenia skorzystać.

"Są osoby, które zdążyły już niezależnie od nas umówić się na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia, inne zaplanowały sobie wspólne podróże po Europie na ten świąteczny czas" – mówi koordynatorka projektu Ewa Sarzyńska.

W akademikach SGH na święta zostaje 15 studentów z zagranicy, ale zgłosiło się też kilkanaścioro studentów spoza akademików, którzy również nie chcą spędzać świąt samotnie. Wśród nich największą grupę stanowią studenci z Białorusi i Rosji. "Mamy studentkę z Abakanu - to ponad 6500 km na wschód w linii prostej stąd" - mówi Sarzyńska.

Platforma działa od dwóch dni, ale już zgłosiło się 12 osób chcących zabrać do siebie gości. System zapewnia dyskrecję uczestnikom. 18 grudnia odbędzie się spotkanie organizacyjne studentów-gości i studentów-gospodarzy, na którym uczestnicy akcji ustalą szczegóły wspólnego obchodzenia świąt.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: http://www.facebook.com/events/132120236945119/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

  • Fot. Adobe Stock

    "DGP": Coraz mniej studentów z pomocą socjalną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera