Większość ptaków wędrownych, głównie kaczek i gęsi, opuściła już Park Narodowy "Ujście Warty". Żerowanie uniemożliwił im lód, którym pokryły się rozlewiska.
Pod koniec listopada liczbę gęsi na tym terenie szacowano na ok. 40 tys. osobników, a już na początku grudnia spadła ona do 10 tys. Teraz jest ich jeszcze mniej.
W dalszą drogę w cieplejsze rejony Europy wyruszyły nie tylko gęsi, ale również kaczki – poinformował PAP ornitolog Michał Leszczyński z Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Spadek temperatury sprawił, że większość rozlewisk „Ujścia Warty” pokryła się lodem, a fala opadów śniegu, która kilka dni temu nadeszła z Zachodniej Europy, pokryła cały teren parku białym puchem. Pokrywa śnieżna ma grubość dochodzącą do kilkunastu centymetrów.
"Takie warunki skutecznie odstraszają wędrowne ptaki wodno-błotne. Nie mogą one szukać pożywienia pod wodą, jak jest w przypadku kaczek, ani na okolicznych polach, gdzie najczęściej żerują gęsi. Z tego też powodu w parku wyraźnie ubyło gęsi i kaczek" - wyjaśnił Leszczyński.
Na niezamarzniętych jeszcze wodach nadal można spotkać nurogęsi, gągoły, bielaczki oraz łabędzie krzykliwe.
PAP - Nauka w Polsce
mmd/ hes/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.