Brytyjscy studenci opracowali formuły dla choinki idealnej

Dwoje studentów matematyki na Uniwersytecie Sheffield odpowiedziało na wyzwanie domu towarowego Debenhams i opracowało formuły dla idealnej choinki bożonarodzeniowej.

Nicole Wrightham i Alex Craig, członkowie towarzystwa matematycznego swojej uczelni, wyliczyli, ile potrzeba - w zależności od wysokości drzewka - świecidełek, łańcuchów, i lampek, by choinka była perfekcyjna. Jedna z formuł określa też nawet wielkość gwiazdy, tradycyjnie zawieszanej na czubku drzewa.

Na stronie internetowej Uniwersytetu Sheffield zamieszczono owe formuły, a także - niewątpliwie dla ułatwienia - prosty kalkulator, obliczający, ile ozdób potrzeba dla choinki konkretnej wysokości (http://www.shef.ac.uk/news/nr/debenhams-christmas-tree-formula-1.227810).

Okazuje się, że idealna bożonarodzeniowa choinka wysoka na 180 centymetrów potrzebuje 37 świecidełek, ok. 919 cm lamety, 565 cm przewodu z lampkami oraz 18-centymetrowej gwiazdy na czubku.

Na stronie Uniwersytetu Sheffield jest też informacja, że do udekorowania tegorocznej 21-metrowej choinki na londyńskim Trafalgar Square potrzeba - zgodnie z formułami młodych matematyków - 433 świecidełek, ponad 100 metrów lamety, 65 metrów przewodu z lampkami oraz dwumetrowej gwiazdy.

Przedstawiciele domu towarowego Debenhams są bardzo zadowoleni z formuł i kalkulatora dwojga 20-letnich studentów. Zwracają uwagę, że klienci często nie potrafią oszacować, ile będzie im potrzebnych ozdób choinkowych. Dzięki kalkulatorowi podjęcie właściwej decyzji nie nastręcza już kłopotów. (PAP)

az/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera