Taniec poprawia stan psychiczny dziewcząt

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Regularny taniec wpływa na poprawę zdrowia psychicznego oraz zmniejszenie niektórych dolegliwości fizycznych u nastoletnich dziewcząt - przekonują szwedzcy naukowcy na łamach "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine".

Większość dziewcząt (91 proc.) uczestniczących w zajęciach tanecznych oceniła je jako pozytywne doświadczenie w swoim życiu, a badacze z Örebro University Hospital zaobserwowali, że ten rodzaj aktywności fizycznej jest skutecznym sposobem na walkę ze stresem, zmęczeniem i depresją.

Dodatkowo taniec pozwala na zmniejszenie częstotliwości i siły bólów głowy, szyi, pleców i ramion, które często stanowią symptomy zinternalizowanych problemów psychicznych.

Wpływa również na zwiększenie poczucia własnej wartości, co stanowi bardzo ważny element życia nastoletnich dziewczynek oraz pomaga w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

Badanie przeprowadzono na nastolatkach w wieku 13 - 19 lat. Część z nich (59 dziewcząt) przez dwa dni w tygodniu brała udział w zajęciach tanecznych. Pozostałe (53 dziewczęta) nie zmieniły swoich codziennych nawyków i były przez badaczy traktowane jako grupa kontrolna.

Pozytywny efekt tańca utrzymywał się u nastolatek nawet po upływie ośmiu miesięcy od zakończenia badania.

Naukowcy przypuszczają, że przeprowadzone w czasie badania zajęcia taneczne mogą zaowocować również zmianą stylu życia nastolatek na zdrowszy. (PAP)

ooo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera