Wysoka jakość kontaktów z innymi ludźmi zwiększa szansę przeżycia u kobiet z rakiem piersi - informują amerykańscy badacze na łamach czasopisma "Breast Cancer Research and Treatment".
Naukowcy już we wcześniejszych badaniach odkryli, że rozmiar sieci społecznej (ogółu relacji interpersonalnych w otoczeniu danej osoby) ma znaczenie, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo śmierci pacjentek walczących z rakiem piersi. Im bardziej rozbudowana sieć, tym większa szansa przeżycia.
Dzięki najnowszym wynikom badacze doszli do wniosku, że dla przetrwania ważna jest nie tylko ilość relacji międzyludzkich, ale także ich jakość. Słabe wsparcie społeczne może zwiększyć ryzyko śmierci nawet do 60 proc.
"Kobiety z małymi sieciami, ale z wysokim poziomem wsparcia nie były narażone na większe ryzyko niż te z dużymi sieciami, ale panie z małymi sieciami i niskim poziomem wsparcia już tak" - zauważa główna autorka badania Candyce H. Kroenke z Kaiser Permanente Northern California Division of Research.
Do sieci społecznej danej osoby możemy zaliczyć jej partnera życiowego, rodzinę, przyjaciół, ale także osoby z grup religijnych, społecznych i związanych z wolontariatem, z którymi utożsamia się pacjentka.
Naukowcy odkryli nawet, że jeśli kontakty z rodziną i najbliższymi nie były wystarczająco satysfakcjonujące, społeczność religijna i inne więzi tego typu były w stanie zrekompensować niedobór wsparcia społecznego. (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.