Szerzenie wiedzy nie tylko w środowisku akademickim to misja dr. Wojciecha Glaca, który zagadnienia związane m.in. z neurobiologią uzależnień oraz neuroimmunologią przybliża młodzieży podczas akcji popularyzatorskich.
Dr Wojciech Glac, adiunkt w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego, jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kandydat pełni funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego "Homunculus" – największego koła naukowego na Wydziale Biologii UG. Pytany o swoje zainteresowania popularyzatorskie, odpowiedział: "Zawsze chciałem zostać nauczycielem. Akurat tak się stało, że zostałem nauczycielem akademickim, ale zawsze ciągnęło mnie do szkoły, liceum. Tam, gdzie ta praca kojarzy się wyłącznie z nauką, bo tutaj mamy jeszcze zadania naukowe". Dodał, że po prostu lubi uczyć.
Neurobiolog w minionym roku brał udział w wielu akcjach popularyzujących naukę. W ramach programu Wydziału Biologii UG "Zaproś naukowca do szkoły" odwiedził kilkanaście liceów ogólnokształcących, w których wygłosił wykłady pt. "Neurobiologia uzależnień" oraz "Bitwy i wojny w naszym ciele, czyli o funkcjonowaniu układu odpornościowego".
"Chodziło mi o to, aby szerzej tę wiedzę przekazać, nie tylko w środowisku akademickim, wśród studentów, którzy z racji wyboru swojego kierunku są zainteresowani tym przedmiotem, ale żeby rozszerzyć tę wiedzę również na te osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z takimi badaniami" - powiedział popularyzator, dodając, że zainteresowanie jest duże, zwłaszcza wtedy, kiedy uczestnicy "mogą zrobić coś w sposób praktyczny, czego w szkołach brakuje".
W ramach programu "Poznaj pracę biologa" dla szkół ponadgimnazjalnych dr Glac zorganizował kilkanaście warsztatów pt. "Co pływa w naszej krwi". W ramach tego programu wraz ze Studenckim Kołem Naukowym "Homunculus" przeprowadził również kilka warsztatów pt. "Testy behawioralne u zwierząt", obejmujących prezentację różnych testów behawioralnych, które wykonuje się w badaniach neurobiologicznych. "To są najróżniejsze testy, m.in. służące do podziału zwierząt pod kątem różnych cech - np. pozycji socjalnej, pod względem poziomu lęku, potencjalnej wrażliwości na stres" - wyjaśnił kandydat.
Dr Glac pełnił funkcję głównego organizatora i koordynatora imprezy popularnonaukowej "Dzień Mózgu", która odbyła się na Wydziale Biologii w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Odbyło się wtedy siedem wykładów (m.in. „Neurobiologia miłości” dr. Glaca), 18 warsztatów oraz dwa pokazy laboratoryjne. Imprezę odwiedziło około tysiąc osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Naukowiec wraz z Kołem "Homunculus" brał też udział ogólnopolskiej akcji "Noc Biologów", Bałtyckim Festiwalu Nauki, gościł na zjeździe Polskiej Akademii Dzieci. Wygłosił też dwa wykłady połączone z pokazem doświadczeń z krwią pt. "Pan Kulka wśród krwinek" dla dzieci w Akademii Experymentu.
Neurobiolog jest głównym organizatorem akcji pt. "Krwawy Piątek – o krwi i dla krwi" (www.biology.ug.edu.pl/krwawypiatek), która odbędzie się na Wydziale Biologii UG w połowie listopada b.r. "Będą to wykłady oraz warsztaty i pokazy laboratoryjne. Cześć uczestników będzie mogła zbadać swoją własną krew, metodami manualnymi, niekoniecznie przy użyciu analizatora, więc zobaczą, jak to się robiło kiedyś, jak się robi jeszcze dzisiaj niektóre badania. W pokazach uczestnicy nie będą mogli pracować na krwi, będą obserwować, jak te badania się wykonuje" - powiedział Glac, dodając, że w trakcie imprezy będzie też prowadzona zbiórka krwi.
Pytany o sens swoich działań, odpowiedział: "Jestem przekonany, że mają (sens - przyp. PAP). Widzę to po reakcjach młodzieży, która nas odwiedza. Wychodzi zadowolona, przyjeżdża na kolejne takie imprezy. Gdybym nie widział sensu, to bym tego nie robił".
Kandydat jest także laureatem nagrody "Nauczyciel Roku" im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego (2012 r.) oraz nagrody "Nauczyciel Roku na Wydziale Biologii UG" (2012 r.).
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.