Gra w piłkę nożną dobra na nadciśnienie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gra w piłkę nożną szczególnie efektywnie pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego i może zapobiegać udarowi mózgu - informuje pismo "Medicine and Science in Sports and Exercise".

Nadciśnienie tętnicze ma co trzeci Polak, a częstość jego występowania rośnie z wiekiem. Nadciśnienie podnosi ryzyko udaru i zawału. Od dawna wiadomo było, że aktywność fizyczna może obniżyć ciśnienie krwi.

Kierowany przez Petera Krustrupa zespół naukowców z uniwersytetów w Exeter i Kopenhadze oraz duńskiego szpitala uniwersyteckiego Gentofte przeprowadził trwające pół roku badania na 33 mężczyznach - ochotnikach w wieku od 33 do 54 lat, z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem. Zostali oni losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna dwa razy w tygodniu uczestniczyła w dwugodzinnych treningach piłkarskich, podczas gdy druga była otoczona opieką medyczną - między innymi otrzymywała informacje o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna, właściwa dieta i kontrola ciśnienia.

Jak wykazały testy przeprowadzone po trzech i sześciu miesiącach, w przypadku trenujących futbol średnie ciśnienie tętnicze spadło o 10 milimetrów słupa rtęci, podczas gdy w grupie kontrolnej - tylko o 5 mm Hg. U trzech na czterech mężczyzn w ćwiczącej grupie ciśnienie spadło do prawidłowych wartości. W porównaniu z grupą kontrolną o 10 proc. wzrosła też wydolność, tętno w spoczynku było wolniejsze o osiem uderzeń na sekundę, a masa tkanki tłuszczowej spadła średnio o dwa kilogramy.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu wykazały korzystny wpływ gry w piłkę nożną na ciśnienie tętnicze i serce u kobiet przed menopauzą z normalnym ciśnieniem. Obecnie planowany jest eksperyment z udziałem kobiet cierpiących na nadciśnienie.(PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.12.2024.  EPA/HENRIK MONTGOMERY

    Szwecja/ W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach

  • Fot. Adobe Stock

    Nieformalna opieka nad bliskimi obniża dobrostan opiekunów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera