Palenie papierosów zwiększa ryzyko zaćmy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Palenie papierosów jest związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na dwa podtypy zaćmy starczej - informują chińscy badacze na łamach "Investigative Ophthalmology & Visual Science".

Naukowcy z Chin dokonali analizy dwunastu badań przeprowadzonych w Afryce, Azji, Australii, Europie i Ameryce Północnej, które dotyczyły korelacji między paleniem papierosów a ryzykiem wystąpienia trzech podtypów zaćmy (katarakty) związanej z zaawansowanym wiekiem.

Udało im się ustalić, że zarówno byli, jaki i obecni palacze są bardziej narażeni na zachorowanie na zaćmę jądrową (cataracta nuclearis), która może skutkować podwójnym widzeniem z powodu dwóch ognisk zmętnienia w jądrze soczewki oraz zaćmę podtorebkową tylną (cataracta subcapsularis posterioris), upośledzającą widzenie z bliska.

U osób, którym udało się zaprzestać palenia papierosów, ryzyko było mniejsze, ale wciąż obecne.

Nie stwierdzono związku między paleniem a zachorowalnością na zaćmę korową (cataracta corticalis).

Katarakta to przypadłość powodująca najwięcej przypadków ślepoty na świecie.

"Chociaż katarakta może być chirurgicznie usunięta w celu przywrócenia wzroku, wielu ludzi pozostaje ślepych z powodu zaćmy ze względu na nieudolną interwencję chirurgiczną i wysokie koszty operacji" - mówi Juan Ye z Instytutu Okulistyki na Zhejiang University, jeden z autorów badania.

Naukowcy wierzą, że wyniki ich analiz zainspirują innych badaczy do przeprowadzenia większej ilości badań epidemiologicznych, które mogłyby wyjaśnić mechanizmy, kryjące się za związkiem palenia papierosów i niektórych podtypów zaćmy starczej.

"Nasze analizy pokazują, że związek pomiędzy paleniem a ryzykiem wystąpienia zaćmy starczej jest zróżnicowany ze względu na podtypy, co sugeruje, iż w przypadku różnych typów katarakty może zachodzić odmienny proces patofizjologiczny" - podsumowuje Ye. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera