Centrum Badań Zaawansowanych przy Politechnice Wrocławskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centrum Badań Zaawansowanych (IBM Center for Advanced Studies on Campus) powstanie przy Politechnice Wrocławskiej i będzie efektem dobrej współpracy uczelni i firma IBM.

Jak poinformował PAP w środę Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej uczelnia podpisze umowę z międzynarodowym gigantem informatycznym, na mocy której na Politechnice Wrocławskiej powstanie wyspecjalizowany ośrodek, którego celem będzie rozwijanie współpracy naukowo-badawczej i biznesowej pomiędzy oboma instytucjami. Podpisanie umowy nastąpi w czwartek.

Dodał, że kooperacja uczelni i IBM ma pomóc także w kształceniu studentów, doktorantów i pracowników naukowych oraz podniesieniu konkurencyjności Politechniki Wrocławskiej na rynku szkolnictwa wyższego. Dodatkowo umożliwi praktyczne wykorzystywanie produktów IBM na zajęciach dydaktycznych prowadzonych na uczelni.

Współpraca wrocławskiej uczelni i jednego z najbardziej znanych koncernów informatycznych trwa od kilka lat. W 2007 r. obie strony podpisały porozumienie, dzięki któremu studenci w ramach praktyk uzyskali dostęp do nowoczesnego oprogramowania oraz różnorakich rozwiązań w dziedzinie IT. Praktyki umożliwiły im pozyskanie wysoce specjalistycznej wiedzy i dały szansę na uczestniczenie w przedsięwzięciach innowacyjnych zarówno od strony koncepcyjnej, jak i technologicznej. Uczelnia natomiast zyskała możliwość udziału w projektach badawczo-naukowych, realizowanych w ramach programu IBM University Relations.

W 2009 r. zapadła decyzja o otworzeniu we Wrocławiu Zintegrowanego Centrum Dostarczania Usług IT IBM. Rok później IBM Polska oraz Politechnika Wrocławska podpisały umowę o powstaniu pierwszego w kraju Wielozadaniowego Centrum ds. Cloud Computing. Dzięki współpracy ze światowym gigantem informatycznym organizowane są praktyki edukacyjne Multipurpose Cloud Center (mc2).

Ponad 600 studentów politechniki uczyło się nowych technologii, zapoznawało z działalnością korporacji oraz mogło wykazać się kreatywnością w rozwiązywaniu zadań IT. W tym roku najlepsi praktykanci odwiedzili IBM Haifa Research Lab w Izraelu.

Wrocławska uczelnia została także zaproszona przez IBM do udziału w dwóch międzynarodowych zespołach. Pierwszy z nich „IBM Academic Skills Cloud” to projekt olbrzymiej „chmury edukacyjnej”, skupiający dwadzieścia jednostek akademickich z całego świata. Natomiast IBM Cloud Academy to elitarne stowarzyszenie szkół wyższych pracujących w technologiach Cloud Computing.

W lipcu 2012 r. senat uczelni zdecydował o powołaniu do życia Centrum Naukowego Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych, którego misją jest dbałość o rozwój współpracy Politechniki z koncernem IBM.

PAP - Nauka w Polsce

umw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera