Praca na nocną zmianę może zwiększyć ryzyko raka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Praca w nocy może mieć związek z większym prawdopodobieństwem rozwoju nowotworu u mężczyzn – wynika z badań kanadyjskich, o których informuje „American Journal of Epidemiology”.

"Ekspozycja na światło w godzinach nocnych może prowadzić do zmniejszenia produkcji melatoniny, zwanej hormonem snu, co może wywołać zmiany fizjologiczne sprzyjające rozwojowi guza. Melatonina wydzielana jest w nocy w odpowiedzi na brak światła i ma zasadnicze znaczenie dla równowago hormonalnej i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego" – mówi prof. Marie-Élise Parent z Centre INRS–Institut Armand-Frappier w Montrealu.

Kanadyjczycy przyjrzeli się informacjom dotyczącym trybu pracy i rozwoju raka, pochodzącym z badań prowadzonych w latach 1970–1985. Wzięło w nich udział ponad 3,1 tys. mężczyzn w wieku od 35 do 70 lat ze zdiagnozowanym nowotworem (głównie prostaty, jelita grubego, płuca, pęcherza moczowego, trzustki oraz chłoniakami nieziarniczymi). Dane porównano następnie z grupą kontrolną, w której znalazło się 512 zdrowych mężczyzn.

Jak podkreśla prof. Parent, są to jedne z pierwszych dowodów na istnienie zależności pomiędzy ryzykiem rozwoju nowotworów a nocnym trybem pracy, które dotyczą mężczyzn. Dotychczasowe analizy wskazywały na podwyższone ryzyko raka piersi u kobiet, których praca wymaga pracy w trybie wielozmianowym.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera