Mozaikę z czasów rzymskich odkryto w centrum Sofii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odsłonili barwną mozaikę z czasów rzymskich na stanowisku w centrum stolicy Bułgarii – informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku w rejonie ulicy Waszyngtona w centrum miasta, w pobliżu zachodniej bramy starożytnego miasta Ulpia Serdica, założonego przez Rzymian w 29 r. n.e. w miejscu trackiej osady Serdika.

O odkryciu rzymskiej kolorowej mozaiki z ok. IV wieku o powierzchni 40 metrów kwadratowych poinformowała burmistrz Sofii Jordanka Fandakowa podczas wizytacji stanowiska archeologicznego.

Posadzka pokryta mozaiką znajdowała się w ruinach rzymskiej budowli odkrytej w 1975 r. i wstępnie badanej wówczas przez archeologów, ale w 1980 r. wykopaliska przerwano i stanowisko zostało opuszczone na wiele lat.

Prawdopodobnie odkryta mozaika pokrywała część posadzki wielkiej bazyliki wzniesionej w czasach panowania Konstantyna Wielkiego, cesarza rzymskiego w latach 306-337, a jej budowa świadczy o ważnej pozycji miasta Serdica w tych czasach.

Jak poinformowała Jordanka Fandakowa, pozostałości bazyliki rozciągają się pod obecną ulicą Waszyngtona i będą badane dalej przez archeologów, gdyż odkrywanie starożytnego dziedzictwa kulturalnego i prezentacja zachowanych pozostałości we współczesnym środowisku miejskim ma wielkie znaczenie dla władz Sofii i może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności miasta jako celu podróży turystycznych. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera