IUCN stworzy listę ocalonych gatunków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zamiast katalogować tylko gatunki, które każdego roku znikają z powierzchni Ziemi, eksperci z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zamierzają odnotowywać także sukcesy w zachowaniu gatunków i ekosystemów - ogłoszono podczas ostatniego kongresu w Korei Południowej.

IUCN planuje wprowadzenie dwóch programów: Zielonej Listy Gatunków i Zielonej Listy Właściwie Chronionych Obszarów.

"Koncepcja Zielonej Listy może przykuć uwagę do aktualnych działań - powiedział Trevor Sandwith, dyrektor programu obszarów chronionych IUCN. - Mamy już wiele właściwie zarządzanych, chronionych obszarów, z których żaden nie jest rozpoznawalny" .

Utworzona w 1948 IUCN jest jedną z największych na świecie organizacji ochrony środowiska. Publikuje Czerwoną Księgę, zawierająca listę gatunków zagrożonych zwierząt i roślin. Ostatnio powstała też Czerwona Księga Zagrożonych Ekosystemów.

Zielona Lista właściwie chronionych obszarów będzie zachętą dla państw, które godzą interesy zagrożonych ekosystemów z potrzebami gospodarki i terenów podmiejskich. IUCN zamierza upubliczniać raporty i tworzyć rankingi państw. Zaletą takiej listy może być też przyciąganie partnerów biznesowych i darczyńców.

Pierwsza Zielona Lista Właściwie Chronionych Obszarów ma zostać ogłoszona w 2014 roku podczas kongresu ekspertów ds. obszarów chronionych w Australii.

Tymczasem pierwsza Zielona Lista Gatunków jest wciąż na etapie projektu. Dokładny plan ma zostać zaprezentowany w 2016 roku podczas następnego spotkania IUCN. Lista będzie zawierała gatunki, które udało się uratować i które funkcjonują w swoich ekosystemach. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera