Naukowy show 19 uczonych już 18 października w Warszawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pięć minut na zaprezentowanie projektu naukowego będzie miał każdy z finalistów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach projektu SKILLS. Zmagania młodych naukowców będzie można obejrzeć 18 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Jednym z patronów medialnych konkursu jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

W finale konkursu popularyzującego naukę bierze udział 19 młodych naukowców. Zaprezentują oni interdyscyplinarne i innowacyjne projekty naukowe.

Ich występy oceni kapituła konkursu, w której zasiądą wybitni naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki w Polsce: prof. Maciej Żylicz, prof. Magdalena Fikus, prof. Elżbieta Frąckowiak i prof. Włodzimierz Krzyżosiak, red. Sławomir Zagórski oraz Wiktor Niedzicki.

Spośród utalentowanych naukowców, którzy zaprezentują swoje umiejętności popularyzatorskie na scenie, głosami kapituły i publiczności, wyłonionych zostanie dziesięcioro zwycięzców, a każdy z nich otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych na realizację zaprezentowanego projektu. Dzięki tak dużemu finansowaniu możliwe będzie przeprowadzenie badań na styku psychologii i informatyki, chemii fizycznej i biologii molekularnej czy fizjologii, chemii i optoelektroniki.

Wszyscy finaliści przeszli kilkuetapową, staranną selekcję, w trakcie której oceniano wartość naukową zgłoszonych przez nich projektów, a umiejętności popularyzatorskie szlifowali podczas cyklu szkoleń prowadzonych przez specjalistów z dziedziny autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.

"W ciągu ostatnich kilku lat widać zwiększone zainteresowanie społeczeństwa nauką, ale rodzi to również zapotrzebowanie na zwiększenie zaangażowania samych naukowców w komunikowanie się ze społeczeństwem oraz wzmocnienie ich aktywności w zakresie upowszechniania nauki" – informuje Marta Michalska-Bugajska z FNP.

Finał konkursu organizowanego przez Fundację w ramach projektu SKILLS, pozwala na realizację tych celów dzięki formie 5-minutowego „show”, zaś tematyka wystąpień finalistów ma uświadomić odbiorcom rosnące znaczenie badań interdyscyplinarnych.

Projekt SKILLS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest doskonalenie kwalifikacji w zakresie zarządzania projektami i zespołami badawczymi, rozwój umiejętności dotyczących komunikacji naukowej i kształtowanie postaw proinnowacyjnych. O udział w projekcie mogą ubiegać się osoby, które (obecnie lub w przeszłości) otrzymały wsparcie FNP w formie subwencji bądź stypendium - reprezentujące wszystkie dziedziny nauki.

W ramach działań w projekcie SKILLS organizowane są m.in. szkolenia z zakresu komunikacji naukowej, szkolenia podnoszące umiejętności z zakresu zarządzania badaniami i zespołami naukowymi, Program Mentoringu, Program INTER czy Akademia Menadżerów Programowych.

Zmagania młodych naukowców będzie można śledzić od godz. 16 w czwartek, 18 października, w Sali wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera