Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
05.10.2012 aktualizacja 05.10.2012

Wykład egiptologa w gliwickim muzeum

Deir el-Bahari. Hatszepsut składająca ofiarę bogom. Foto: Mat. prasowe Deir el-Bahari. Hatszepsut składająca ofiarę bogom. Foto: Mat. prasowe

Fantazje na temat piramid nie znają granic. Czy jednak „tajemnice piramid” istnieją naprawdę? Ależ oczywiście! – przekonują organizatorzy spotkania, które odbędzie się 6 października w Muzeum w Gliwicach.

Wykład z cyklu ARTEfakty, pt. „Prawdziwe tajemnice piramid” wygłosi dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Egiptologia od ponad stu kilkudziesięciu lat odkrywa i tłumaczy staroegipską drogę ku nieśmiertelności, której najbardziej znanym elementem są piramidy. W badaniach nad kompleksami grobowymi w Egipcie borą także udział polscy archeolodzy, prowadzący prace m.in. w Sakkarze, przy najstarszej piramidzie świata i w świątyni Hatszepsut, kobiety-faraona, w Deir el-Bahari.

„Podczas wykładu spróbujemy odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli. Zespoły architektoniczne, w których piramidy stanowiły centralny element, były grobowcami, ale nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Wraz ze świątyniami grobowymi miały być miejscem odrodzenia faraona do wiecznego życia i rezydencją, w której panuje po śmierci” – zapowiadają muzealnicy.

Prelegent, dr Andrzej Ćwiek jest absolwent archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1993 r. uczestniczy w pracach polskich misji archeologicznych w Egipcie: w Tell Atrib, Sakkarze i Deir el-Bahari. Ostatnio prowadzi badania ikonograficzne i paleograficzne w świątyni królowej Hatszepsut w Deir-el Bahari. Od 2001 pełni funkcję kuratora Galerii Egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i adiunkta w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jest autorem książek „Jak budowano egipskie piramidy” (Poznań 2001) i „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” (Poznań 2005).

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w Willi Caro. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024