Najostrzejsze obrazy Słońca dzięki teleskopowi w Kalifornii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Teleskop słoneczny w Big Bear Solar Observatory w Kalifornii dostał nowy system optyki adaptatywnej, dzięki któremu może uzyskiwać najostrzejsze obrazy Słońca w historii - informuje Sky and Telescope.

W Big Bear Solar Observatory usytuowanym w słonecznej Kalifornii znajduje się 1.6-metrowy teleskop dedykowany do obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Jak dotychczas miał on prosty system optyki adaptatywnej, którego zadaniem jest przeciwdziałanie turbulencjom naszej atmosfery poprzez odpowiednie odkształcanie powierzchni zwierciadła. Teraz system ten uległ znacznemu ulepszeniu.

Liczba siłowników zmieniających kształt zwierciadła zwiększyła się z

97 do 357. System jest obecnie w stanie pracować z częstotliwością aż kilkuset odkształceń na sekundę. Zmiany spowodowały wzrost rozdzielczości układu do rekordowej wartości 0.05 sekundy łuku. Dla porównania, teleskopy w Polsce, pracujące w naszym kapryśnym klimacie, rzadko są w stanie zejść z rozdzielczością poniżej 1.5 sekundy łuku.

Nowy system wciąż jest w fazie testów, które zakończą się w październiku.

Od tego momentu teleskop rozpocznie regularną pracę (PAP).

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera