Studenci warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) podejmą własne badania społeczne razem z Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Młodzi socjologowie zrealizują 10 do 12 badań rocznie, odnoszących się do gospodarki, zarządzania, życia społecznego i problemów młodzieży.
Od tego roku akademickiego podczas seminariów badawczych, zajęć dotyczących problemów gospodarki i społeczeństwa oraz metodologii badań studenci socjologii ALK przygotują projekty badań opinii społecznej, które będą przeprowadzane przez CBOS. Następnie opracują raporty z ich wyników.
"Dzięki współpracy z CBOS program studiów w ALK +Społeczne ramy zarządzania – badania i praktyka społeczna+ zintegruje wiedzę akademicką z praktyką badania rynku i opinii" – informuje rzecznik prasowy uczelni Ewa Barlik.
W praktyce młody socjolog z ALK pod kierunkiem doświadczonych wykładowców i wraz z renomowanym instytutem badawczym weźmie udział w kompletnym procesie badawczym. Studenci zdobędą doświadczenie w realizacji ogólnopolskich badań reprezentatywnych na samodzielnie wybrane tematy. Co miesiąc do badania omnibusowego CBOS zostanie dołączony blok pytań przygotowanych przez studentów licencjackich i magisterskich ALK.
Zdaniem profesora Krzysztofa Zagórskiego z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, program stanowi wyjątek w polskim szkolnictwie wyższym. "Studenci socjologii ALK mogą wziąć czynny udział w badaniach opinii, a będą nawet zachęcani do proponowania własnych tematów, interesujących dla młodzieży startującej w dorosłe życie zawodowe i społeczne. Współpraca naszej uczelni z CBOS będzie dla nich najlepszą lekcją praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej, metodologicznej i przedsmakiem pracy w zawodzie" – ocenia prof. Zagórski.
Jak wyjaśnia, dla polskich studentów socjologii kontakt z praktyką najczęściej ogranicza się do pracy ankietera albo do badań w środowisku młodzieżowym. „Za to nasi studenci otrzymują do dyspozycji ogólnopolską sieć ankieterską CBOS – i satysfakcję z własnych badań na reprezentatywnych próbach ogólnopolskich” - dodaje.
Według dyrektor CBOS prof. Mirosławy Grabowskiej współpraca z ALK i zaangażowanie studentów w badania powinny być też pożyteczne dla instytutu badawczego. „Jako naukowcy i praktycy liczymy na świeże spojrzenie młodych ludzi i umiejętność uchwycenia przez nich zmian społecznych i kulturowych zachodzących nie tylko w ich pokoleniu, w podejściu do gospodarki, polityki, kultury, nowoczesnych technologii, organizacji sieciowych i relacji w firmach” – mówi prof. Grabowska.
Studenci ALK będą problemów badawczych poszukają podczas zajęć z socjologii, a także społecznych i psychologicznych aspektów zarządzania. Opracują je m.in. na seminariach badawczych, zajęciach z metod badań społecznych. Statystyczna analiza wyników dokonywana będzie w ramach zajęć z metod statystycznych i z komputerowej analizy danych, co uczyni naukę tych przedmiotów bardziej atrakcyjną i powiązana z konkretnymi problemami interesującymi studentów.
Raporty z badań inicjowanych przez studentów ALK będą systematycznie publikowane pod wspólnym logo instytutu CBOS i ALK i dostępne dla mediów oraz wszystkich zainteresowanych. Pogłębione raporty z badań, spełniające kryteria prac licencjackich lub magisterskich, będą podstawą do przyznawania dyplomów ukończenia studiów.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.