Wykład prof. Michała Hellera w Szczecinie

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk
PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Ks. prof. Michał Heller wygłosi 13 września w Szczecinie wykład otwarty o pracy jednego z twórców współczesnej kosmologii, księdza Georgesa Lemaitre\'a.

Laureat Nagrody Templetona 2008, ks. prof. Michał Heller z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych wygłosi wykład na zaproszenie Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Podczas wykładu uczony opowie o dorobku naukowym, filozoficznym i teologicznym jednego z twórców współczesnej kosmologii oraz teorii Wielkiego Wybuchu - belgijskiego księdza Georgesa Lemaitre\'a. Jak wyjaśniają organizatorzy, to właśnie ks. Lemaitre, a nie Edwin Hubble, jak się powszechnie uważa, jako pierwszy uczony dokonał porównania teoretycznego modelu wszechświata z danymi obserwacyjnymi i przewidział rozszerzanie się wszechświata. On także, jako pierwszy, zrozumiał, że początek wszechświata musi być opisywany przez fizykę kwantową i stworzył hipotezę Pierwotnego Atomu, poprzedniczkę dzisiejszej teorii Wielkiego Wybuchu. "Poglądy Lemaitre\'a na relacje pomiędzy nauką a religią nie uciekają od pytań najważniejszych. Dziś obserwuje się renesans zainteresowań jego postacią i dziełem" - zaznaczają organizatorzy.

Wykład jest częścią organizowanej przez Szczecińską Grupę Kosmologiczną Instytutu Fizyki US międzynarodowej konferencji "Multiverse and Fundamental Cosmology", której współorganizatorami są Polskie Towarzystwo Fizyczne, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Narodowe Centrum Badan Jądrowych.

Spotkanie z prof. Hellerem odbędzie się 13 września o godz. 18 w Kościele Seminaryjnym przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Papieża Pawła VI nr 2 w Szczecinie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera