Lublin/ Odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera na KUL

Podstawą dialogu jest zrozumienie partnera – powiedział ks. prof. Michał Heller, który uczestniczył w sobotę w uroczystości odnowienia swojego doktoratu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ks. Heller obronił tu doktorat 50 lat temu.

Uroczyste odnowienie doktoratu jest jedną z najwyższych form uznania dorobku naukowego. Senat KUL uhonorował w ten sposób ks. Hellera za wybitne zasługi „w dziedzinie rozwoju badań interdyscyplinarnych prowadzonych w duchu dialogu pomiędzy nauką, filozofią i religią”.

Pytany o trudności w prowadzeniu dialogu w wielu dziedzinach życia ks. Heller powiedział, że polegają one najczęściej na tym, że nie słuchamy i nie staramy się rozumieć rozmówcy. "Jeśli rozmówca mówi, to mam go słuchać, a nie słuchać samego siebie. To jest zasadniczy problem wszystkich dialogów - na ogół (...) słuchamy samego siebie, a jak drugi mówi, to albo mu przerywamy albo już myślimy, co mu odpowiedzieć, a nie staramy się rozumieć tego, co on mówi. Podstawą dialogu jest rozumienie partnera" – podkreślił.

Zasługi ks. Hellera dla prowadzenia "kompetentnego dialogu pomiędzy nauką a filozofią i religią, którego fundamentem jest racjonalność, ze szczególnym w niej miejscem dla matematyki" przypomniał w laudacji ks. prof. Andrzej Szostek.

"Dla ks. Hellera podstawą (dialogu) jest racjonalność: uczestnicy dialogu muszą respektować elementarne zasady logiki, a więc zaakceptować to, że wszelkie zgłaszane poglądy są podważalne (inaczej nie ma sensu o nich dyskutować), być formułowane możliwie jasno i opierać się na również jasnych, zrozumiałych dla obu stron, przesłankach" – powiedział ks. Szostek.

"Ks. Heller nie poprzestaje na ogólnikowych hasłach, by ludzie nauki i filozofowie oraz teologowie patrzyli na siebie życzliwie. Zajmuje jasne stanowisko w szeregu spornych kwestii, zawsze je rzetelnie uzasadniając" – zaznaczył Szostek.

Ks. prof. Michał Heller specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji między nauką a wiarą. Jest laureatem wielu nagród w tym prestiżowej Nagrody Templetona (jedyny dotąd Polak uhonorowanym tym wyróżnieniem) przyznawaną za pokonywanie barier między nauką a religią.

Stopień naukowy doktora uzyskał na KUL w 1966 r., na wydziale filozofii chrześcijańskiej, na podstawie pracy "Koncepcja seryjnych modeli wszechświata i jej filozoficzne implikacje".

"Jak porównuję ten doktorat z pracami moich kolegów dzisiaj, to widzę, że się biedak zestarzał mocno" – mówił Heller podczas uroczystości.

W rozmowie z dziennikarzami wspominał, że 50 lat temu, kiedy pisał rozprawę doktorską kosmologia "raczkowała" i temat jego pracy "był na poziomie raczkowania". "Teraz taki temat by na pewno nie przeszedł, bo kosmologia jest nauką ogromnie empiryczną – ten napływ danych, satelity nowej generacji, nowa generacja teleskopów. Wtedy prawie żadnych danych nie było, to były raczej hipotezy" – powiedział.

Swój wykład podczas uroczystości pt. "Kosmiczny problem wolności" poświęcił rozważaniom możliwości istnienia wolności we wszechświecie i wynikających z tego konsekwencji w postaci istnienia zła.

"Wiemy dziś z całą pewnością, że nawet prawa mechaniki klasycznej, choć deterministyczne, są jednak nieprzewidywalne, to znaczy dowolnie małe zaburzenie ich warunków początkowych prowadzi do drastycznie odmiennych historii. (...) W fizycznym świecie jest miejsce na wolność" – mówił ks. Heller.

Podkreślił, że prawdziwa wolność nie jest możliwa bez samoświadomości. "Mamy powód, by twierdzić, iż posiadanie przez nas samoświadomości i wolności wyboru ma, w pewnym sensie, wymiar kosmiczny. Bo oto kosmiczne tworzywo właśnie w nas osiągnęło własność świadomości siebie i rozróżniania miedzy dobrem i złem" – tłumaczył ks. Heller.

Uroczystość odnowienia doktoratu ks. Hellera na KUL była jednym z głównych punktów trwającego na tej uczelni V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. Obrady kongresowe dotyczą m.in.: kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego, dialogu Kościoła Katolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, ukraińskiej „rewolucji godności”, istnienia wolnej woli.

Kongres – zainicjowany w 2000 r. przez ówczesnego metropolitę lubelskiego abp. Józefa Życińskiego (zmarł w 2011 r.) – ma na celu twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. W dyskusjach udział biorą naukowcy, publicyści, twórcy kultury. V Kongres zakończy w niedzielę uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na KUL. (PAP)

ren/ as/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera