Sezon na obserwacje Wenus

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tegoroczny wrzesień do najlepszy czas do porannej obserwacji najjaśniejszej z planet - Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Najjaśniejszym obiektem na niebie po Słońcu i Księżycu jest planeta Wenus. Jest ona jednak planetą wewnętrzną, krążącą wewnątrz orbity Ziemi, przez co na niebie zwykle przebywa dość blisko Słońca. Najlepsze warunki do jej obserwacji występują więc tylko wieczorem lub rankiem, kiedy świeci odpowiednio jako Gwiazda Wieczorna lub Poranna.

W roku 2012 okresem najlepszej porannej widoczności Wenus jest wrzesień.

Około godziny przed wschodem Słońca widać ją na wysokości około 25 stopni nad horyzontem. Formalnie, najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w okolicach 13 września, kiedy wysokość ta sięgnie nawet 30 stopni.

Co ciekawe właśnie w okolicach 13-16 września Wenus przejdzie obok jasnej gromady otwartej gwiazd oznaczonej symbolem M44 i znajdującej się w konstelacji Raka. Rankiem 12 i 13 września widok będzie jeszcze bardziej urozmaicony, bo niedaleko Wenus i M44 pojawi się dodatkowo rogal Księżyca zbliżającego się do nowiu.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera