W Krakowie zjazd redaktorów gazet akademickich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawo prasowe i autorskie, ochrona wizerunku, dziennikarstwo prasowe i społeczne - to tematy przewodnie 20. Zjazdu Redaktorów Gazet Akademickich. Rozpoczął on się we wtorek w Krakowie.

Według Łukasza Salwarowskiego, dyrektora kancelarii rektora i jednocześnie szefa promocji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - organizatora zjazdu - rozwój gazet akademickich jest w interesie uczelni, studentów i absolwentów. Mają one nie tylko informować o sprawach uczelni, ale także wywierać nacisk, zachęcać władze do zmian. "Poziom uczelni polskich jest dobry, ale do Zachodu dużo nam jeszcze brakuje. Poza tym bez dobrej gazety uczelnia jest jak bez jednej nogi. Jest to też element jej promocji, integracji studentów" - powiedział PAP Salwarowski.

Wyjaśnił, że przybyli do Krakowa będą obradować na temat prawa prasowego i autorskiego, gdyż jest to jeden z najbardziej palących problemów polskiego dziennikarstwa.

"Niektórzy twierdzą, że żyjemy w czasach bezkarności dziennikarskiej, obrażania, chamstwa w mediach. Z drugiej strony istnieje pogląd, że dziennikarstwo musi być niezależne, a jakakolwiek cenzura jest szkodliwa dla państwa, demokracji. Jest to więc ciekawy temat, który warto poruszać" - argumentował Salwatorski.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Roman Niestroj uznał, że dokonał się niebywały postęp w wydawaniu gazet akademickich. „Na początku były bardzo siermiężne, często drukowane na powielaczu. Teraz wychodzą na wielu uczelniach pięknie periodyki, tworzone w pełni profesjonalnie" - ocenił.

W zjeździe - który zakończy się w piątek - bierze udział prawie 60 przedstawicieli gazet akademickich. W programie są wykłady, dyskusje naukowe, warsztaty.

Przybyli będą m.in. mogli wysłuchać wykładów "Rola mediów akademickich w zmianie postaw i zachowań społecznych" oraz "Czy dziennikarze wyginą jak dinozaury? Świat mediów po bombie internetowej". Zaplanowano także bankiet w Dworku Uniwersytetu Rolniczego i wspólny grill na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Według informacji organizatora zjazdu, w Polsce jest około stu gazet akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

rcz/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera