Metan może żywić ryby

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Powstający na dnie jezior metan może być "zjadany" przez mikroorganizmy i w pośredni sposób staje się pokarmem dla ryb - informuje pismo "PLoS ONE".

Metan to najprostszy z węglowodorów, główny składnik gazu ziemnego. W przyrodzie powstaje przede wszystkim w podczas gnicia roślin, na przykład w ubogich w tlen dennych warstwach jezior. Dotychczas naukowcy uważali, że zgromadzony w dennych osadach metan wypada z łańcucha pokarmowego i jest bezużyteczny.

Międzynarodowy zespół Angeli Sanseverino badał w brazylijskim jeziorze Pantanal występowanie dwóch biomarkerów w różnych elementach łańcucha pokarmowego. Chodziło o stabilny izotop, wskazujący na obecność metanu oraz specyficzny dla utleniających metan bakterii kwas tłuszczowy.

Jak się okazało, metan jest ważnym źródłem energii i substancji odżywczych dla bakterii, którymi żywi się zooplankton, zaś zooplankton trafia do żołądków ryb. To pierwsze takie badanie, wskazujące, że zawarty w metanie węgiel nie wypada z obiegu. Użycie dwóch biomarkerów pozwala mieć co do tego pewność.

Planowane są dalsze badania dotyczące znaczenia metanu dla różnych ekosystemów - na przykład szwedzkich jezior podczas zimy. Ważny też jest niedoceniany dotąd wkład jezior w globalna emisję gazów cieplarnianych.(PAP)

pmw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera