Powstał portal internetowy poświęcony astronomii jako światowemu dziedzictwu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz UNESCO uruchomiły portal internetowy przedstawiający unikatowe miejsca związane z astronomią i mające duże znaczenie dla kultury i historii ludzkości. Na liście obiektów znajdują się kamienne kręgi koło miejscowości Odry w Polsce.

Brama do Dziedzictwa Astronomii (Portal to the Heritage of Astronomy) zawiera informacje o miejscach i instrumentach o szczególnym znaczeniu oraz o obszarach ciemnego nieba, które trzeba chronić dla przyszłych pokoleń przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem, jako światowe dziedzictwo ludzkości.

Znajdziemy tam także materiały informacyjne na temat inicjatywy Astronomia i Światowe Dziedzictwo (Astronomy and World Heritage Initiative), zapoczątkowanej w 2003 roku. Po kilku latach, w 2008 roku, UNESCO podpisało z Międzynarodową Unią Astronomiczną umowę o współpracy w tym zakresie.

Na liście miejsc znajdują się tak znane obiekty jak Stonehenge, czy brytyjskie Królewskie Obserwatorium Greenwich, ale jest też jedno w Polsce - kamienne kręgi położone około 2,5 km od miejscowości Odry w gminie Czersk (powiat Chojnice).

Rezerwat przyrodniczy i archeologiczny „Kamienne Kręgi” zajmuje obszar 16 hektarów na brzegu rzeki Wdy. Obejmuje największą koncentrację kamiennych kręgów w Polsce. Pierwsze naukowe badania kamiennych kręgów i wielkiego cmentarzyska, którego fragment stanowią, archeolodzy rozpoczęli w drugiej połowie XIX wieku. Według hipotez kręgi mogły służyć do celów astronomicznych.

Brama do Dziedzictwa Astronomii jest dostępny pod adresem www.astronomicalheritage.net

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera