Dżdżownica łasa na metale ciężkie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dżdżownice nie należą do wybrednych skąposzczetów. Nie przeszkadza im na przykład wysoka zawartość metali ciężkich w pożywieniu. Okazuje się, że natura wyposażyła je w mechanizm pozwalający świetnie radzić sobie z tak ciężkostrawnym pożywieniem.

Jak informuje "International Journal of Environment and Waste Management", dżdżownice mogą być z powodzeniem wykorzystywane do oczyszczania wysypisk m.in. z ołowiu, kadmu, miedzi i cynku, a produkowany przez nie wermikompost (biohumus) jest wystarczająco bezpieczny, by można było używać go do użyźniania gruntów uprawnych.

Wraz ze wzrostem liczby zaludnienia w miastach, zwłaszcza w krajach rozwijających się, rośnie potrzeba sprawnego radzenia sobie z odpadami organicznymi. Duża część tych odpadów ląduje obecnie na przedmieściach, powodując zanieczyszczenie i szkody w środowisku. Jest to także duże marnotrawstwo - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Puducherry w Indiach.

Przeprowadzone przez badaczy testy wykazały, że dżdżownice Eudrilus eugeniae, Eisenia fetida (kompostowiec różowy) i Perionyx są w stanie usunąć z wysypisk nawet do trzech-czwartych metali ciężkich, a w produkcji cennego kompostu najskuteczniejszy jest gatunek E. eugeniae.

Wygląda na to, że układ trawienny dżdżownicy jest w stanie za pomocą różnych enzymów odseparować i zamknąć jony metali ciężkich w tkankach, dzięki czemu nie trafiają one w postaci odchodów z powrotem do kompostu. W ten sposób zawartość metali ciężkich w odpadach może zostać zredukowana do bezpiecznego poziomu - piszą naukowcy. (PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera