30.09.2020
PL EN
10.08.2012 aktualizacja 10.08.2012

Księżyc, Jowisz i Aldebaran razem na wieczornym niebie

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

W najbliższy weekend czeka nas kolejna ciekawa i potrójna koniunkcja na niebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W sobotni wieczór najpierw do Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka - zbliży się Księżyc znajdujący się pięć dni przed nowiem. Formalnie oba obiekty znajdą się najbliżej siebie o godzinie 18.24, a minimalny dystans je dzielący będzie wynosił 4 stopnie i 45 minut łuku.

Niespełna miesiąc temu Księżyc zakrył Jowisza. Teraz oba ciała znów znajdują się bardzo blisko siebie. Do zakrycia tym razem nie dojdzie, ale dystans będzie naprawdę mały i wyniesie tylko 7 minut kątowych. Formalnie oba ciała będą najbliżej siebie o godz. 22.32 naszego czasu.

Wspomniane wyżej zjawiska nie są korzystne dla obserwatorów w Polsce, bo wtedy Księżyc i Jowisz znajdują się jeszcze pod horyzontem, a wschodzą dopiero w okolicach północy. Na obserwacje warto więc wyjść w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 naszego czasu. Wszystkie trzy ciała znajdziemy wtedy około 15 stopni nad wschodnim horyzontem. Będą na tyle blisko siebie, że wszystkie je przy pomocy typowej lornetki - wyjaśnia astronom.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020