83 mln „martwych dusz” na Facebooku

PAP/EPA © 2012 / JULIAN STRATENSCHULTE
PAP/EPA © 2012 / JULIAN STRATENSCHULTE

Facebook ujawnił że na tym największym z serwisów społecznościowych 83,09 mln kont to tzw. martwe dusze. Stanowi to 8,7 proc. z 955 mln użytkowników serwisu – poinformowała BBC.

“Martwe dusze” stanowią dla Facebooka duży problem. Poza zmniejszeniem wiarygodności portalu w oczach samych użytkowników, sieć społecznościowa portalu opiera także swoją wartość na rynku reklamy internetowej na liczbie użytkowników którzy mogą „polubić” („Like”) produkt lub usługę reklamowaną na portalu bądź w sieci.

Dane przekazane obecnie przez firmę mogą stanowić dla ogłoszeniodawców ostrzeżenie – ponad 80 mln odsłon trafia bowiem do spamerów, do osób już posiadających konta a nawet do psów lub kotów, a raczej osób prowadzących konta w imieniu swoich pupili. Część z tych firm od czasu debiutu Facebooka na giełdzie powątpiewała czy istotnie klikanie w ich ogłoszenia, umieszczone na serwisie pochodzi na pewno od „prawdziwych internautów”.

Problem ten jest istotny, zwłaszcza w krajach, gdzie serwis gwałtownie rośnie i uzyskuje coraz więcej użytkowników jak Indonezja i Turcja. W lipcu br. BBC donosiła o firmach z Bliskiego Wschodu i Azji, które fałszowały kliknięcia „Like” na portalu, poprzez podstawionych użytkowników. (PAP)

mmej/ tot/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP: http://nauka.pap.pl

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstała nowa technologia inżynierii genetycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera