Kofeina nie tylko pomaga zapobiegać rozwojowi choroby Parkinsona, ale także może zredukować objawy u pacjentów z już zdiagnozowaną chorobą - informują naukowcy na łamach pisma "Neurology".
Dr Ronald Postuma z kanadyjskiego McGill University badał wpływ kofeiny na 61 pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy czuli się senni w ciągu dnia i doświadczali zaburzeń ruchowych (drżenie palców i dłoni, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe). Przez trzy tygodnie badani przyjmowali dwa razy dziennie placebo lub pigułkę zawierającą 100 miligramów kofeiny, a przez kolejne trzy tygodnie 200 miligramów kofeiny (ekwiwalent około 2-4 filiżanek kawy).
Po upływie sześciu tygodni, w grupie, która przyjmowała suplementy z kofeiną, zaobserwowano średnio 5-punktową poprawę w zakresie nasilenia objawów w skali oceny choroby Parkinsona oraz 3-punktową poprawę w zakresie szybkości ruchów i sztywności mięśni w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
"Choć nie jest to duża zmiana, może być wystarczająca, by poprawić komfort pacjentów" - mówi dr Postuma.
Kofeina nie zmniejszyła jednak senności w ciągu dnia, nie wpłynęła na jakość życia badanych, a także na jakość snu czy objawy depresji - dodaje badacz.
"Kofeina wydaje się zapobiegać zaburzeniom sygnałów nerwowych występujących przy chorobie Parkinsona, a dodatkowo jest bezpieczna i niedroga. Choć wyniki tych badań nie świadczą jeszcze o tym, że powinna być ona wykorzystywana w leczeniu choroby, informacje na temat jej spożycia mogą być brane pod uwagę przez neurologów przeprowadzających wywiady z konkretnymi pacjentami" - zauważa w komentarzu do badań dr Michael Schwarzschild z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie. (PAP)
koc/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.