Solaria przyczyną śmierci 800 Europejczyków rocznie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Korzystanie z solarium jest w Europie przyczyną śmierci około 800 osób rocznie, a ryzyko zapadnięcia na czerniaka złośliwego jest, w przypadku osób, które korzystają z solariów o 20 proc. większe - podaje w środę AFP cytując "British Medical Journal" (BMJ).

Medyczne czasopismo brytyjskie przytacza statystyki przemawiające za wprowadzeniem regulacji dotyczących korzystania z solariów, a w przypadku dzieci i młodzieży, za wręcz ścisłym nadzorem.

Co roku w 18 krajach europejskich odnotowuje się blisko 64 tys. przypadków czerniaka złośliwego (najbardziej niebezpieczna odmiana raka skóry); spośród nich około 3,5 tys. - czyli 5,4 proc. - jest wynikiem korzystania z solariów - pisze BMJ, powołując się na badania Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie (IEO) i Międzynarodowego Instytutu Badań w zakresie Prewencji Chorób (IPRI) w Lyonie.

Naukowcy obydwu instytutów uważają, że "ryzyko (zapadnięcia na) czerniaka złośliwego rośnie o około 20 proc. w przypadku osób, które korzystały z solarium" przynajmniej raz - pisze AFP. Jest ono ponadto dwa razy większe, jeśli korzysta się z solarium przed 35. rokiem życia.

We Francji na czerniaka złośliwego zapada co roku 10 tys. osób, a 1620 spośród nich umiera. (PAP)

fit/ ro/

11893223

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera