Dr Andras Mathe, pracujący obecnie na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, za pracę doktorską w dziedzinie matematyki otrzymał w czwartek Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha - genialnego polskiego matematyka zmarłego w 1945 r. we Lwowie.
Nagrodzona praca dotyczy teorii fraktali, obiektów geometrycznych, znajdujących zastosowanie m.in. w grafice komputerowej. Została napisana pod kierunkiem prof. Miklosa Laczkovicha z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Eoetvoes Lorand w Budapeszcie. Laureat otrzymał 20 tys. zł ufundowanych przez firmę Ericpol. Nagrodę wręczono podczas 6. Europejskiego Kongresu Matematyki (6ECM) w Krakowie.
„Zajmuję się problemami geometrycznej teorii miar, ale też tym, co wiąże się z kombinatoryką i matematyką +dyskretną+. Ukończyłem studia na Węgrzech, a w tej chwili pracuję w Wielkiej Brytanii. Moim największym marzeniem jest rozwiązać jeden z problemów, który przykułby uwagę całego matematycznego świata” – powiedział dziennikarzom Andras Mathe.
Mathe mówił, że zainteresował się matematyką, gdy jako 9-10 latek podczas wakacji otworzył książkę matematyczną, ale już w przedszkolu otrzymał wiele mówiący znaczek – „liczydło”. „Kiedy moi koledzy mieli jabłka, marchewki i inne znaczki, ja miałem liczydło, które moja mama musiała wyhaftować na ręczniku i innych rzeczach” – żartował laureat.
Andras Mathe podkreślił, że Nagroda im. Stefana Banacha - matematyka, którego odkrycia są bardzo istotne dla dziedziny, którą on sam się zajmuje - jest dla niego bardzo ważna. „Bardzo się cieszę. Każda forma docenienia moje pracy wiele dla mnie znaczy” – mówił. Matematyk każdą wolną chwilę poświęca swojej 2,5-miesięcznej córce. Lubi też pisać programy komputerowe na własny użytek.
Do tegorocznej, czwartej edycji nagrody zgłoszono 14 rozpraw doktorskich z Polski, Węgier, Ukrainy i Finlandii. „Decyzja jury była bardzo trudna. Każda z prac była związana z kilkoma publikacjami przyjętymi do druku lub takimi, które się już ukazały. Były to doktoraty na bardzo wysokim poziomie, natomiast w pracy pana Mathe było to, czego matematycy najbardziej poszukują: iskra piękna i błyskotliwe dowody” - podkreśliła przewodniczący jury prof. Anna Zdunik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagroda im. Stefana Banacha została ustanowiona w 2008 r. przez firmę Ericpol, która jest jej fundatorem, i Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). Pierwszym jej laureatem był dr Tomasz Elsner z Uniwersytetu Wrocławskiego (2009), kolejnymi Jakub Gismatullin z Uniwersytetu Wrocławskiego (2010) i Łukasz Pańkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2011).
Patron nagrody prof. Stefan Banach (1892-1945) jest twórcą analizy funkcjonalnej, dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki, który pomógł znaleźć równania stosowane do opisywania złożonych zjawisk przyrodniczych, w tym mechaniki kwantowej. Od dzieciństwa wykazywał nieprzeciętne zdolności matematyczne i lingwistyczne. Nie ukończył jednak studiów wyższych. Jego talent odkrył prof. Hugo Steinhaus, dzięki któremu Stefan Banach w 1920 roku został asystentem na Politechnice Lwowskiej. W tym samym roku otrzymał doktorat na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W roku 1922 na tej uczelni habilitował się i został jej profesorem.
W 1924 roku wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1939 został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zmarł we Lwowie w sierpniu 1945 r. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
W czwartek podczas 6. Europejskiego Kongresu Matematyki wręczono także nagrody główne Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Nagrodę im. Stefana Banacha otrzymał prof. Tomasz Komorowski z UMCS. Nagrodę im. Hugona Steinhausa otrzymał prof. Zbigniew Peradzyński z Uniwersytetu Warszawskiego, a nagrody dla młodych matematyków, którzy nie skończyli 28 lat: Jan Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego i Marcin Preisner z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodą im. Kazimierza Kuratowskiego ustanowioną przez Instytut Matematyczny PAN i PTM uhonorowano Mateusza Kwaśnickiego z Politechniki Wrocławskiej.
PAP - Nauka w Polsce
wos/ hes/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.