Minister nauki gratuluje odkrywcom nowej cząstki

PAP/EPA © 2012 / MARTIAL TREZZINI
PAP/EPA © 2012 / MARTIAL TREZZINI

Sukcesem europejskiej nauki nazwała minister nauki Barbara Kudrycka odkrycie nowej cząstki elementarnej, ogłoszone w środę w CERN. Dodała, że w sukcesie tym uczestniczą polscy badacze, którzy w CERN pracują od prawie pół wieku.

"Cały świat obiegła w środę sensacyjna informacja, że badacze z europejskiego ośrodka CERN dokonali naukowego przełomu – po latach badań odkryli nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od tak dawna cząstką Higgsa, nazywaną też +boską cząstką+" - napisała Kudrycka w komentarzu przesłanym PAP w środę.

Minister nauki podkreśliła, że to wielki sukces, niezależnie od tego czy ostatecznie potwierdzi się czy jest to poszukiwany jako uzupełnienie Modelu Standardowego bozon Higgsa.

"To wielki sukces europejskiej nauki. I wielki sukces polskich fizyków, którzy w ośrodku na granicy Szwajcarii i Francji pracują od prawie pół wieku" - dodała.

Jak przypomniała, w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) badania prowadzi około 230 uczonych z Polski, wspiera ich też znacząca grupa badaczy w kraju. Właśnie w CERN, jak zaznaczyła, powstają najlepsze polskie publikacje naukowe w dziedzinie fizyki i astrofizyki cząstek.

"Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów, dzięki któremu możliwe było ogłoszone dzisiaj odkrycie, na przełomie kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków. Gratuluję wszystkim, którzy mieli i mają w nim swój udział" - napisała Kudrycka.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ tot/ as/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera